poniedziałek, 12 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Komunikacja w gminie

Gmina Kąty Wrocławskie włączyła się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji 22 września na peronach w Kątach Wrocławskich oraz Mokronosie Górnym na pasażerów kolei czekała kawa i herbata oraz słodki poczęstunek.

Organizacja transportu publicznego to jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą gmina Kąty Wrocławskie. Władze gminy mają świadomość, jak wielu mieszkańców dojeżdża do pracy i szkoły we Wrocławiu, a z drugiej strony – jak ważna jest możliwość sprawnego przemieszczania się po terenie samej gminy.

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, władze gminy uruchomiły w 2019 roku Gminną Komunikację Autobusową. Jej zadaniem jest umożliwienie dzieciom dojazdu do szkół na terenie gminy, dorosłym dojazdu do Kątów Wrocławskich i innych miejscowości gminy oraz dotarcie do ważnych punktów przesiadkowych, z których mogą kontynuować podróż do Wrocławia. Punkty przesiadkowe to stacje PKP w Kątach Wrocławskich, Smolcu i Sadowicach Wrocławskich oraz węzły komunikacyjne Nowy Dwór i FAT. Do tych ostatnich mieszkańcy mogą dojechać specjalnie uruchomionymi liniami aglomeracyjnymi.

– To była diametralna zmiana – mówi burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Łukasz Zbroszczyk. – Nie było wcześniej na terenie gminy spójnej sieci komunikacyjnej. Mieszkańcy mieli ogromne trudności w dotarciu do siedziby gminy czy dojechania do Wrocławia.

W 2020 roku burmistrz wraz z Radą Miejską podjęli kolejny krok i zdecydowali o dofinansowaniu przejazdu dziewięciu dodatkowych par pociągów na trasie Kąty Wrocławskie – Wrocław – Kąty Wrocławskie. Kąty Wrocławskie są pierwszym samorządem, który zdecydował się w ten sposób pomóc mieszkańcom w dotarciu do stolicy regionu i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dziennie korzysta z pociągów około 2000 pasażerów.

– Droga do szkoły stała się dużo łatwiejsza – mówi Zosia, która codziennie dojeżdża do liceum we Wrocławiu. – Dojazd autobusem zajmował mi godzinę, pociągiem – 40 minut.

– Dzięki gęstszej siatce połączeń łatwiej dopasować dojazd do planu lekcji – dodaje Krystian, który również dojeżdża do szkoły we Wrocławiu. – Wcześniej zdarzało mi się czekać godzinę na rozpoczęcie lekcji. To było bardzo uciążliwe.

Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Łukasz Zbroszczyk zachęca do korzystania z komunikacji publicznej,

– Szybciej, taniej, bezpieczniej – mówi zdecydowanie. – Nie bez znaczenia jest fakt, że komunikacja publiczna generuje mniej dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, a także mniejsze zagęszczenie pojazdów na drogach. To tańszy i bezpieczniejszy środek transportu w porównaniu z przejazdem samochodem osobowym.