wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Honorować i pomagać najstarszym

W sobotę 21 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich po raz pierwszy miejscowy samorząd zorganizował Piknik Seniora, na który przybyło wielu znamienitych mieszkańców kąckiej gminy, delegacja z zaprzyjaźnionej partnerskiej niemieckiej gminy Biblis, wielu radnych i parlamentarzystów – senator Jarosław Obremski, posłanka Agnieszka Soin, poseł Jacek Protasiewicz, posłanka Aldona Młyńczak i poseł Jacek Świat.

Seniorzy, którym gmina zawdzięcza bardzo wiele, mogli poczuć się uhonorowani, bowiem byli w tym dniu najważniejsi, stali się też adresatem wielu pożytecznych porad związanych z ich zdrowiem i bezpieczeństwem osobistym oraz mogli spędzić miło czas. Oficjalnie pierwszy Piknik Seniora w Kątach Wrocławskich otworzyły: zastępca burmistrza Katarzyna Łapińska-Szymańska i przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Krystyna Horak.

– Rozpoczynamy cykl spotkań z państwem i dzisiaj otrzymamy certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom – mówiła m.in. pani wiceburmistrz. – Z należytą uwagą wsłuchujemy się w państwa głosy, prośby oraz propozycje i chcemy na nie odpowiadać. My, młodsi, możemy się tylko od was uczyć, m.in. tego, jak pielęgnować tradycje, a ponadto właśnie dzięki seniorom nasze wspólne domy są bezpieczniejsze i jest w nich miejsce dla dzieci i wnucząt.

– Oby ten dzisiejszy pierwszy Piknik Seniora w Kątach Wrocławskich był zaczątkiem i zaczynem kolejnych spotkań i pięknej frekwencji – dodała przewodnicząca Krystyna Horak. – Wychodźmy z domów i cieszmy się wspólną, miłą i radosną zabawą.

Ważnym momentem spotkania było wręczenie burmistrzowi Łukaszowi Zbroszczykowi certyfikatu przystąpienia gminy Kąty Wrocławskie do Ogólnopolskiej Karty Seniora, którego dokonał ambasador zdrowego stylu życia „Głosu Seniora” Marek Pilch z Krakowa. – Jednym ze sposobów aktywizacji seniorów jest właśnie Ogólnopolska Karta Seniora i ma ją dzisiaj w Polsce 300 tys. osób, a honorują ją prawie dwa tysiące firm – mówił m.in. Marek Pilch.

– Polityka senioralna jest jednym z priorytetów krajowej, ale także naszej gminnej polityki – podkreślił burmistrz Łukasz Zbroszczyk. – Stajemy się partnerem ogólnopolskiej akcji i myślę, że nasi lokalni przedsiębiorcy również do niej przystąpią. A przecież senior aktywny to senior szczęśliwy, a senior szczęśliwy to senior zdrowy. Nasi urzędnicy pomogą wszystkim chętnym w otrzymaniu certyfikatu.

Następnie wręczono certyfikaty OKS, które otrzymali: Krystyna Horak, Wojciech Wójcik, Marianna Stachurska, Halina Wiśniowska, Jadwiga Kowalska, Jan Wargocki, Krystyna Kopeć, Halina Staniewska i Grażyna Sikora.

W tym miłym dniu seniorzy mogli także wysłuchać prezentacji przedstawicielki Centrum Systemów Informacyjnych na temat korzyści z internetowego konta pacjenta oraz prelekcji dotyczącej prewencji chorób przewlekłych. Był to też świetny czas na rozrywkę – recital Joanny i Bogdana Tabiszów, występ grupy Modowy Wehikuł Czasu, a także konkurs na najładniejsze nakrycie głowy i na biesiadę przy grillu oraz tańce z wodzirejem.

HS