niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kapusta, chociaż nie tylko…

Sezon w ogrodach dobiega końca, ale przy dobrej pogodzie to jeszcze znakomity czas na urokliwy spacer. Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach 1 października zaprasza na VII Śląski Festiwal Kapusty, konkurs piosenki biesiadnej oraz zabawę ludową.

Zwyczaj kiszenia kapusty, bardzo stary w naszej tradycji kulinarnej, jest tu wspaniale i bardzo barwnie kultywowany. Można zobaczyć jak kisi się kapustę w wielkich beczkach, spróbować świeżego soku wyciskanego z ubijanych, poszatkowanych liści, posłuchać piosenek biesiadnych. Odbędzie się też konkurs kulinarny z kapustą w roli głównej. To już ostatnia z zaplanowanych na ten sezon imprez.

Ogromne, bo 62 hektarowe Arboretum, w jesiennej szacie jest doskonałym miejscem na długi i bardzo urozmaicony spacer. Miłośnikom drzew i krzewów spacer po parku podworskim dostarczy niezapomnianych wrażeń. Teraz właśnie na wielu rabatach dominują wielobarwne trawy, a także w dziesiątkach odmian astry, rozchodniki czy jeżówki. Trawy ozdobne i turzyce są coraz bardziej doceniane jako rośliny o niezwykłej urodzie. Spacerować można po całym parku, warto obejrzeć piękne stawy, odpocząć na jednym z wielu miejsc do tego przeznaczonych.

Powstał też nowy, ciekawy i wart zainteresowania dział Arboretum pod zupełnie nową nazwą „Georetum”. Jego pomysłodawcą jest profesor Tomasz Nowak, wieloletni dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Na tle starego kamieniołomu, z którego dawni właściciele ziemscy pozyskiwali kamień do zabudowań, ciekawie wyeksponowano skarby tej ziemi – skały i minerały służące i nam dziś w wielu dziedzinach życia. Choć kasy czynne są do godziny 18, na terenie można przebywać do godziny 20. Arboretum kończy sezon 22. października.