czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kamiennik: Zgoda potrzebna jak woda

Rozmowa z Kazimierzem Cebratem, wójtem gminy Kamiennik

Od wyborów samorządowych upłynęło już kilka miesięcy i pierwszy kwartał za nami. Co w tym roku będzie najważniejsze dla waszego samorządu, dla całej waszej społeczności?

– Tak jak pan już wspomniał, rok 2015 jest rokiem powyborczym. Dzięki Bogu i zaufaniu, jakim obdarzyli mnie wyborcy, jestem czwartą już kadencję wójtem gminy Kamiennik, a zeszłoroczne wybory wygrałem w pierwszej turze z 80-procentowym poparciem. Chciałem za to serdecznie podziękować naszym mieszkańcom na łamach „Gminy Polskiej”.

Serdecznie panu gratuluję tak przekonywającego wyborczego zwycięstwa.

– Dziękuję! Wracając do pańskiego pytania – największą naszą tegoroczną inwestycją jest remont i modernizacja stacji uzdatniania wody w Cieszanowicach, a koszt tego zadania wynosi 2,4 mln zł. Inwestycję przeprowadzimy dzięki środkom zewnętrznym, a Unia Europejska dopłaca nam ponad 50 procent kosztów. Dzięki temu woda będzie zasilać osiem miejscowości naszej gminy, a przede wszystkim chodziło nam o zwiększenie dostępności do wody i poprawienie jej jakości. Niestety, wody ciągle nam brakowało, co szczególnie było odczuwalne w miesiącach letnich, a także wtedy, gdy dotykały nas pożary. Woda była u nas przekazywana pompami ze studni głębinowych bezpośrednio – poprzez urządzenia uzdatniające – do sieci, a teraz wprowadzimy dwustopniowy system zasilania, zniknie problem braku wody na terenie naszej gminy, a jednocześnie poprawimy jej jakość. Poza tym przed nami szereg drobnych inwestycji, między innymi musimy – zgodnie z zaleceniem sanepidu – wyremontować nasz punkt rehabilitacyjny i wykonać podest dla osób niepełnosprawnych, dostosowując go do standardów unijnych. Ponadto przygotowujemy się do wykonania drogi dojazdowej w Karłowicach Małych – wcześniej nie udało się tego zrobić, gdyż były problemy z wejściem na działki – ale inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku. Szykujemy dokumentację, w zasadzie mamy już pozwolenie budowlane na to zadanie i wniosek złożymy jeszcze w tym roku. Poza tym być może już w przyszłym roku zaczniemy budowę stołówki w żłobko-przedszkolu w Kamienniku.

Jak współpracuje się panu z nową Radą Gminy Kamiennik?

– Na pewno musimy robić wszystko, aby się dogadać i zgodnie współpracować, bowiem innej dobrej opcji po prostu nie ma. Trzeba razem robić wszystko, aby gmina się rozwijała i żeby było lepiej nam wszystkim żyć. Mam nadzieję, że się dotrzemy i razem będziemy skutecznie działać na rzecz całej naszej społeczności.

Już niedługo będzie można sięgać po unijne granty…

– …ale nowe unijne programowanie jeszcze się nie zaczęło. Rzutem na taśmę udało nam się pozyskać ostatnie środki z programowania 2007-2013 na wspomnianą modernizację stacji uzdatniania wody, która musi być ukończona do końca maja, ale do zadań z nowego programowania 2014-2020 też się przygotowujemy. Chcę podkreślić, że jesteśmy niewielką, rolniczą gminą o skromnym budżecie. Nie mamy zatem zbyt dużo środków własnych, ale na pewno – w miarę naszych możliwości – będziemy chcieli skorzystać ze środków unijnych; innego wyjścia nie ma. Na szczęście nasze zadłużenie wynosi kilkanaście procent i jest to dobra sytuacja w perspektywie sięgania po unijne środki finansowe.

Co poza wymienionymi przez pana zadaniami będzie jeszcze dla was ważne?

– W kilku naszych miejscowościach nie mamy świetlic i chcemy to nadrobić, aby ludzie mieli gdzie się spotykać. Na pewno zrobimy wszystko, aby wzbogacić infrastrukturę naszej gminy i polepszyć warunki życia mieszkańców.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Rada Gminy Kamiennik

Aleksander Słonina (przewodniczący), Tadeusz Kaczmarski (wiceprzewodniczący), Zdzisław Ficoń, Grzegorz Ksiądzyna, Tomasz Łoziński, Anna Łukasiewicz, Jan Miske, Remigiusz Morawski, Andrzej Ochociński, Stanisław Pieniakowski, Małgorzata Pietroczuk, Krzysztof Tkacz, Bogumił Wąs, Damian Wylężek, Teresa Zibura