niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kamieniec Ząbkowicki: Ludzie mają swoje potrzeby

Rozmowa z dr. Markiem Waszczukiem, kandydatem na wójta gminy Kamieniec Ząbkowicki

Po raz drugi ubiega się pan o wójtowanie w Kamieńcu Ząbkowickim.

Marek Waszczuk
Marek Waszczuk

A dlaczego nie? Wszystko miało swój początek, gdy byłem w Kętrzynie i wraz z żoną czytaliśmy coś na temat właśnie Kamieńca, zamku i tego, co się tutaj dzieje. Wtedy to zdecydowałem, że gdy odejdę z armii, to będę chciał do Kamieńca wrócić i kandydować na wójta.

W jakim kierunku – pańskim zdaniem – powinna rozwijać się gmina Kamieniec Ząbkowicki? Jakie powinny być najbliższe priorytety?

Na pewno nie takie, jakie są obrane teraz przez władze gminy. Dzisiaj głównym priorytetem jest zamek, który pochłania większość środków finansowych, a moim zdaniem samorząd powinien wydatkować pieniądze także na wiele innych zadań polepszających poziom życia mieszkańców gminy i poczucie ich bezpieczeństwa. Oczywiście kamieniecki zamek jest naszym wielkim skarbem historycznym i architektonicznym i trzeba o niego należycie dbać, ale ludzie także mają swoje potrzeby i warto im sprostać.

Jeśli pan zostanie wójtem gminy Kamieniec Ząbkowicki, to na co postawi pan główne akcenty?

Na pracę, zdrowie i opiekę oraz edukację. Zajmiemy się pozyskaniem dla gminy dużych przedsiębiorców, postaramy się utworzyć podstrefę ekonomiczną, stworzyć system ulg podatkowych, uzbroić tereny pod inwestycje i budownictwo, utworzymy Gminną Izbę Gospodarczą i Rolniczą i zajmiemy się remontami przepustów i dróg śródpolnych. Ważne będzie także stworzenie żłobka, utworzenie dziennego domu pomocy społecznej i centrum rehabilitacji w dawnym sanatorium, domu spokojnej starości i punktu pomocy społecznej dla osób starszych i samotnych oraz utworzenie gminnej rady seniorów. Ponadto zajmiemy się uruchomieniem na nowo stołówki w Szkole Podstawowej nr 1, dopłatami do szkolnych posiłków i powołaniem rady młodzieży. Istotnym zadaniem będzie również dokończenie budowy kanalizacji w Kamieńcu, bo jeszcze dwie wioski są niezwodociągowane. A ponadto przed nami budowa i modernizacje dróg i chodników oraz montowanie energooszczędnego oświetlenia. Generalnie rzecz biorąc, trzeba nie tylko zmienić wizerunek gminy, ale przede wszystkim polepszyć poziom życia jej mieszkańców.

Czy jeśli wygra pan wybory na wójta gminy Kamieniec Ząbkowicki, to ludziom w tej gminie zacznie się lepiej żyć?

Jestem o tym głęboko przekonany.

Rozmawiał S.G.

 

Marek Waszczuk

Urodzony w 1962 roku, żonaty, ma dwójkę dzieci. Nigdy nie był w żadnej z partii politycznych. Wykształcenie wyższe, ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz obronił doktorat na Akademii Obrony Narodowej. Jadł chleb z niejednego pieca i nigdy pracy się nie bał. W latach 1985-1986 był cieślą, 1991-1995 nauczycielem w SP nr 1 oraz w Technikum Rolniczym (1993-1995) w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie dwukrotnie wybierano go na radnego. Później całe zawodowe życie związał z armią, ze służbą w Straży Granicznej, pełniąc wiele odpowiedzialnych stanowisk – od zastępcy komendanta i komendanta strażnicy SG w Złotym Stoku, poprzez zastępcę komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, radcę w gabinecie komendanta głównego SG, zastępcę komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, po zastępcę komendanta Sudeckiego Oddziału SG w Kłodzku i wreszcie komendanta Sudeckiego Oddziału SG w Kłodzku. Z armii odszedł w stopniu pułkownika. Motto życiowe: „Rodzina jest najważniejsza, bądź mądry mądrością innych”. Energiczny, postawny, dobrze wie, czego chce.