sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kameralne granie

Niesztampowy repertuar, doskonali artyści, intymna atmosfera spotkania z muzyką – oto cykl koncertów kameralnych organizowany przez Filharmonię Wrocławską w lubianych przez wrocławian miejscach.

Przed nami dziewięć wieczorów z kameralistyką, po których organizatorzy zapraszają na spotkania z artystami prowadzone przez doskonałego mówcę i popularyzatora muzyki, Lecha Dzierżanowskiego.

Jakie muzyczne rarytasy czekają nas podczas najbliższych spotkań z kameralistyką?

Koncert 20 lutego to dwie bardzo ciekawe pozycje: genialny późny kwintet Schuberta, jeden z nielicznych przykładów kwintetów z parą wiolonczel, a nie altówek (jak to jest u Mozarta, Beethovena czy Brahmsa) oraz kwartet Areńskiego, który jest ewenementem w literaturze kameralnej, ponieważ są w nim użyte dwie wiolonczele w miejsce pary skrzypiec. Wedle mojej wiedzy to jedyny utwór napisany na taki skład.

Natomiast wieczór 27 lutego to gratka dla tych, którzy oglądali film „Wszystkie poranki świata” zabrzmi muzyka Marina Marais i jego nauczyciela Sainte-Colombe’a, czyli mistrzów związanych z violą da gamba. Usłyszymy też niemenzurowane preludia Louisa Couperina – te pozbawione kresek taktowych i wartości rytmicznych kompozycje wymagają od wykonawcy umiejętności improwizacji.

Oto harmonogram całego cyklu koncertów kameralnych (wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 19:

20 lutego Trio Solistów Leopoldinum i goście w Filharmonii
27 lutego Zespół Fernabucco w Ossolineum
13 marca Polish Cello Quartet w Auli Leopoldina
20 marca Lutosair Quintet w Mediatece
24 kwietnia NFM Ensemble w Ossolineum
8 maja Lutosławski Quartet w Ossolineum
15 maja Lutosair Quintet w Ossolineum
22 maja Trio Solistów Leopoldinum i goście w Oratorium Marianum
12 czerwca Radosław Pujanek i goście w Ossolineum