czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jubileusz wrocławskiego zoo

Dziesiątego lipca wrocławskiemu ogrodowi zoologicznemu stuknie 150 lat – 10 lipca roku 1865 w ówczesnym mieście Breslau otwarto zoo, które dziś jest jedną z najciekawszych placówek tego typu nie tylko w Polsce. Wrocławianie są ze swego ogrodu bardzo dumni. I mają z czego!

Dzieje ogrodu zaczynają się w roku 1863, gdy z inicjatywy nadburmistrza Wrocławia, dra Juliusa Elwangera, rozpoczął pracę komitet organizacyjny ds. budowy zoo. Miasto przekazało teren, ale ani groszem inicjatywy nie wsparło, powstało więc towarzystwo akcyjne, które po roku zebrało potrzebne na rozpoczęcie budowy 30 tysięcy marek. No i tak się to zaczęło! Na początku było bardzo biednie, gdy ogród otwierano – przypomnijmy, 10 lipca 1865 roku – można było w nim podziwiać m.in. daniele, lamy, niedźwiedzie, sarny, strusie i jedną zebrę, w sumie 189 okazów, z czego 165 było darami od mieszkańców miasta i okolic. Najciekawszym obiektem w ogrodzie była baszta niedźwiedzi, projektu Karla Schmidta.

Ogród zoologiczny cieszył się ogromną popularnością, więc i dochody miał coraz większe. Kupowano nowe okazy, powstawały nowe pawilony – m.in. dom dużych drapieżców (1874/75), słoniarnia (1888), restauracja (1885), gdzie dziś mieści się herpetarium, wybieg dla niedźwiedzi i fok (1937/1938), wybieg i schronienie dla pawianów zbudowany ze strzegomskiego granitu, gdzie małpy mieszkają do dziś… Na szczęście wiele z historycznej zabudowy ocalało, choć II wojna światowa z mieszkańcami ogrodu obeszła się okrutnie. Po wojnie ogród został otwarty 18 lipca 1948 roku, a w roku 1957 jego powierzchnia podwoiła się, gdy dołączono tereny po Wystawie Ziem Odzyskanych.

Ogród był coraz ciekawszy, wreszcie w latach 70. kolekcja zwierząt należała do największych w Europie, a wrocławskie zoo dzięki programowi telewizyjnemu „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonemu przez jego ówczesnych dyrektorów, Hannę i Antoniego Gucwińskich, stało się najbardziej znanym ogrodem w Polsce.

W wiek XXI wprowadził wrocławski ogród dyrektor Radosław Ratajszczak, który rozpoczął pracę w roku 2007, a już trzy lata później, w roku 2010 ogród zoologiczny – jako pierwszy w Polsce – przekształcił się w spółkę. Jak znakomicie się rozwija, widzimy wszyscy – czyli setki tysięcy gości, którzy do zoo przybywają co roku. I będą przybywać coraz liczniej, bowiem otwarte 26 października 2014 roku Afrykarium – cudowny podwodny (i nie tylko) świat Afryki – to przebój na skalę europejską!

Niech więc się nam Jubilat Szanowny dalej rozwija! Tysiąc lat, tysiąc lat niech żyje, żyje nam!

Ata

 

POMÓŻMY PANI MAGDZIE!

Pani Magdalena jest od wielu lat pracownikiem ZOO Wrocław. Tam znalazła swoje miejsce, tam może się realizować i mimo choroby spełniać swoje pasje. Czas po pracy poświęca na rehabilitację, która tak bardzo jest jej potrzebna, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia – niezbędna. Współpracownicy często pomagają Pani Magdzie, podczas nieobecności w miarę potrzeby ją zastępując.

Jest osobą serdeczną, pomocną i bardzo lubianą. Dzięki pozytywnemu myśleniu i nastawieniu do życia oraz dzięki wierze w dobroć ludzi, Pani Magda z nadzieją zwraca się z prośbą o przekazanie jej 1% Państwa podatku. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na specjalistyczną indywidualną rehabilitację.

 

ZOO Wrocław na pomoc ginącym gatunkom

Zgodnie z decyzją nr 87/2014 wydaną przez dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w lutym 2014 roku, wrocławskie zoo po raz kolejny prowadziło zbiórkę funduszy na wsparcie

projektów ochroniarskich.

Tym razem ogród zdecydował się wesprzeć Fundację Cikananga Wildlife Center w Indonezji, której zadaniem jest prowadzenie jawajskiego ośrodka hodowli krytycznie zagrożonego gatunku endemicznego Indonezji – świni brodawkowatej. W sumie, zebrano 710,90 zł na ratowanie tych zwierząt.

Świnia brodawkowata występuje tylko na Jawie i okolicznych wyspach. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem głównie z powodu polowań. Świnie brodawkowate są zwierzętami inteligentnymi i ważnymi dla ekosystemu Jawy, ze względu na przekopywanie podłoża w lasach.

Zarząd i pracownicy ZOO Wrocław wszystkim Państwu bardzo dziękują za zaangażowanie. Zaznaczamy, że finansując Fundację Cikananga Wildlife Center w Indonezji zapewnili Państwo środki na wyżywienie oraz ważne medykamenty dla świń w indonezyjskim centrum hodowlanym na Jawie, ratując im życie.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej akcji – każda złotówka to realna pomoc ginącym gatunkom.

Skarbona, do której zbierane są fundusze, znajduje się w terrarium wrocławskiego zoo.

Przewodnicząca Komitetu Marta Zając-Ossowska