środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jubileusz na jazzowo

Prof. Aleksander Mazur, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, pedagog, założyciel i wieloletni kierownik Big Bandu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu świętuje jubileusz 55-lecia pracy artystycznej. Profesor od 2001 roku kieruje Zakładem Muzyki Jazzowej oraz prowadzi klasę jazzowego klarnetu we wrocławskiej uczelni.

Prof. Aleksander Mazur jest absolwentem wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej – ukończył klasę klarnetu w 1969 roku. Jeszcze jako student był wielokrotnym laureatem „Jazzu nad Odrą”: w 1968 roku wraz z własnym sekstetem ( w kategorii zespołów nowoczesnych), w tymże roku za kompozycje, a w 1969 roku za bezprecedensowe przedsięwzięcie – pierwsze w Polsce oratorium jazzowe na 150 wykonawców. Współpracował z STS w Warszawie, występował z własnym zespołem w krajach Europy Zachodniej, a w latach 1971-73 w orkiestrze rozrywkowej w USA, Kanadzie i Ameryce środkowej. Pod koniec lat 70. sprawował kierownictwo muzyczne wokalnej grupy VOX, współpracował z orkiestrą radiową w Poznaniu i Big-Bandem Gustawa Broma, a także z gwiazdami polskiej estrady, m.in.: Marią Koterbską, Bolesławem Gromnickim, Violettą Villas, Kaliną Jędrusik, Andrzejem Rosiewiczem, Krzysztofem Krawczykiem.

Od 1993 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a od 2001 roku kierownikiem Zakładu Muzyki Jazzowej – drugiego ośrodka w Polsce prowadzącego profesjonalne kształcenie w zakresie muzyki jazzowej i rozrywkowej. Prowadzi zajęcia z improwizacji jazzowej i aranżacji. Jest założycielem, kierownikiem muzycznym i dyrygentem Big-Bandu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Współpracował z ‘Big-Bandem ALL STARS’ przy wrocławskim CS IMPART, a także był opiekunem artystycznym grupy ‘The Sound Office’ – żeńskiego kwartetu wokalnego. Wśród jego wychowanków znajduje się wielu czołowych, wrocławskich muzyków, m.in.: Piotr Dziubek, Krzysztof Urbański, Tomasz Pruchnicki, Katarzyna Stankowska, Piotr Szwec czy Tomasz Wendt.

Z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej prof. Aleksandra Mazura – uczniówie, przyjaciele, najbliżsi Szanownego Jubilata oraz pedagodzy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu organizują uroczysty koncert jazzowy – 20 maja, o godz. 19, w Sali Koncertowej AMKL. (Wstęp za zaproszeniami)

*   *   *


Big-Band Akademii Muzycznej to zespół założony i prowadzony przez Aleksandra Mazura – kierownika Zakładu Muzyki Jazzowej Wydziału Instrumentalnego. Powstał w 1993 roku, a tworzą go młodzi saksofoniści, trębacze, puzoniści oraz członkowie sekcji rytmicznej (fortepian, kontrabas i perkusja), którzy aktualnie kształcą się we wrocławskiej uczelni w ramach specjalności muzyka jazzowa. 

W swoim założeniu akademicki Big-Band nawiązuje do tradycji amerykańskich big-bandów, zatem w repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim znane standardy  Counta Basiego, Duke’a Ellingtona czy Glenna Millera w aranżacjach oryginalnych oraz własnych. Rokrocznie formacja ta prezentuje się w Akademii kilkakrotnie, przede wszystkim na koncertach w ramach tradycyjnego cyklu „Zaduszki Jazzowe” i „Muzyczny Bukiet dla Pań” z okazji marcowego Święta Kobiet. Big Band należy do zespołów utytułowanych na wielu krajowych konkursach jazzowych, a jego popularność sięga daleko poza macierzystą uczelnię. 

Wśród znakomitych artystów, którzy występowali z tym zespołem znajdują się takie postaci, jak Krystyna Prońko, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Piotr Dziubek czy Krzysztof Urbański. Koncerty Big-Bandu są okazją do prezentacji umiejętności oraz talentów nie tylko członków tego zespołu, lecz również studentów i absolwentów Akademii Muzycznej, występujących w mniejszych składach jazzowych.