niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jerzy Buzek Honorowym Obywatelem Województwa Opolskiego

Połączeń z Opolem było wiele: przyjaciele, Elektrownia Opole, Metalchem, wykłady na Politechnice Opolskiej, niezwykłe miejsca, które wiążą się z nadzwyczajnymi wspomnieniami – wyliczał prof. Jerzy Buzek swoje kontakty z Opolszczyzną w trakcie uroczystej sesji sejmiku, na której przyjął tytuł Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego, przyznany w tej kadencji po raz pierwszy, a osiemnasty od początku funkcjonowania samorządu województwa.

– To znacząca chwila dla samorządu województwa i dla mieszkańców tego regionu – mówił opolski wicemarszałek Tomasz Kostuś, zwracając się do profesora Buzka – bo dziś, przyznając panu premierowi ten zaszczytny tytuł, dziękujemy za wszystkie pana dokonania na forum europejskim, ogólnopolskim i regionalnym, za wielokrotne, życzliwe wspieranie naszych działań podejmowanych na rzecz rozwoju regionu. Pan premier mówi również często, że jest Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem, wywodzącym się z ziemi o trudnej historii. Jakże bliskie nam, Opolanom, są te słowa. Musiało wiele się wydarzyć, abyśmy mogli dziś z dumą mówić, że wielokulturowość jest bogactwem naszego regionu, w którym zgodnie mieszkają wszyscy ci, którzy nazywają się Polakami, Ślązakami czy Niemcami. To m.in. zasługa europejskiego myślenia i europejskiej wspólnoty, której był pan zawsze gorącym orędownikiem.

Dziękując za nadany tytuł Jerzy Buzek powiedział, że jest on dla niego przedmiotem dumy i wzruszenia: – Z tym kawałkiem ziemi łączy mnie wiele doświadczeń i obserwacji, między innymi tego, jak wzrasta poczucie tożsamości w regionie.

Wspomniał też trudne rozmowy związane z planowaną wówczas reformą administracyjną kraju: – Eksperci uznali, że nowych województw powinno być osiem, ale wiedziałem, że tyle nie przeforsuję. Optymalna liczba wynosiła dwanaście. W rozmowach z arcybiskupem Alfonsem Nossolem zapewniałem, że jeśli ten wariant nie przejdzie i liczba województw się powiększy, to trzynastym regionem będzie Opolskie. Dzisiaj w Unii Europejskiej Polska postrzegana jest jako kraj, który ma jeden z najlepszych systemów samorządowych.

MS