sobota, 1 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jelcz-Laskowice: Mamy mocną drużynę

Rozmowa z Łukaszem Dudkowskim, kandydatem na burmistrza Jelcza-Laskowic

Jest pan prezesem renomowanej firmy Jelcz Sp. z o.o., a chce pan zostać burmistrzem Jelcza-Laskowic. Po co to panu?

– Rzeczywiście, firma po dwóch latach, od kiedy objąłem w niej stery, stoi bardzo dobrze, z 200-tysięcznego zysku jest teraz ponad 5,5 mln zł i szykują się nowe kontrakty. Jesteśmy w niezłej sytuacji finansowej i po prostu dobrze się kręci.

Dlaczego chce pan wejść do nowej wody?

– Bo przyszedł czas na nowe wyzwania, a ta woda nie jest całkiem nowa, ponieważ moje początki kariery zawodowej były także związane z samorządem. A ponadto mocno jestem związany z Jelczem-Laskowicami, zatem była to decyzja naturalna i niewymuszona, a poza tym w tej gminie wielu ludzi oczekuje na zmiany. Mieszkańcy pragną nowego otwarcia i sądzę, iż sukces, który udało nam się osiągnąć w Jelczu, można rozszerzyć na całą naszą gminę.

Czy zarządzanie gminą jest podobne do prowadzenia przedsiębiorstwa?

– Uważam, iż uniwersalny system zarządzania dotyczy wszystkich sfer życia, a przestrzeganie jego kardynalnych zasad powoduje, że zazwyczaj kończy się to sukcesem. W systemie tym są pewne zasadnicze elementy, których należy przestrzegać i to – na przykładzie sukcesu gospodarczego Jelcza – determinuje powodzenie przedsięwzięcia.

W jakim kierunku pańskim zdaniem powinna rozwijać się gmina Jelcz-Laskowice? Jakie w najbliższym czasie powinny być priorytety?

– Dzisiaj w mieście nie ma bezrobocia i gospodarczo region ma się bardzo dobrze. Ale uważam, iż w najbliższym czasie powinno się zadbać o lokalnych przedsiębiorców i o mniejsze firmy, które budowały i budują nasze miasto – i dalej z nimi wzbogacać infrastrukturę Jelcza-Laskowic. Chciałbym też korzystać z doświadczenia ojców założycieli miasta, którzy je od początku budowali. Sądzę, że przed miastem jest ogromna szansa, aby dokonać kolejnego, inwestycyjnego skoku cywilizacyjnego. Miasto się rozwija, potrzeba nowych dróg i budowy kanalizacji na terenach wiejskich. Poza tym warto zrobić wszystko, aby było dobrym miejscem do życia dla jego mieszkańców i pozyskać środki finansowe, by poza przemysłem powstało piękne centrum Jelcza-Laskowic.

Samorząd to praca wspólna – ma pan dobrych współpracowników, którzy pomogą panu w zarządzaniu gminą?

– Mamy mocną i dobrą drużynę doświadczonych samorządowców, ale także ludzi sprawdzonych w państwowym biznesie i na innych szczeblach, którzy nowym spojrzeniem będą potrafili popatrzeć na naszą gminę.

Co w najbliższym czasie powie pan wyborcom?

– Że najważniejsze jest dotrzymywanie słowa i zobowiązań. Bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że jestem słowny. Gdy rozpocząłem pracę w Jelczu, sytuacja była trudna, groziły nam wielomilionowe kary i wystąpiły niepokoje społeczne, ale załoga firmy mi zaufała, wyszliśmy z dołka, a teraz związki zawodowe proszą mnie, abym nie startował w wyborach samorządowych. Jeśli w mieście dotrzymamy sobie słowa, na pewno odniesiemy sukces. Warto wygrać te wybory dla mieszkańców naszej gminy, warto zwyciężyć dla Jelcza-Laskowic.

HS

 

Łukasz Dudkowski

Prezes Zarządu firmy Jelcz Sp. z o.o., dzięki której powstało miasto Jelcz-Laskowice. Za swoją działalność jako prezes Jelcza nagrodzony statuetką „Osobowość Roku 2017” w kategorii biznes w plebiscycie czytelników „Gazety Wrocławskiej”. Nominowany przez redakcję za „pozyskanie dla nieco zapomnianej firmy ponad 500 milionów złotych nowych kontraktów”. Za kolejne sukcesy gospodarcze jako prezes Jelcza wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Polskiej Gospodarki”. Pełni także funkcję prezesa spółki Jelcz – Polskie Autobusy. Za wkład w rozwój polskich wojsk rakietowych i polskiej artylerii został uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów”. Oprócz sukcesów na niwie gospodarczej jest – mimo stosunkowo młodego wieku – doświadczonym samorządowcem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Oławie. Wygrał wybory na radnego Rady Powiatu z najlepszym wynikiem w Jelczu-Laskowicach. Wcześniej przewodniczący komisji oświaty, zdrowia i sportu Rady Powiatu w Oławie. Wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych Rady Powiatu w Oławie. Członek rady społecznej Szpitala w Oławie. Pomysłodawca, założyciel i pierwszy dyrektor Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach i twórca Akademii Złotego Wieku dla seniorów. Za swoją działalność charytatywną i społeczną odznaczony oznaką zasłużonego dla fundacji „Zielony Parasol” w Jelczu-Laskowicach. Za pomoc dla organizacji Strzelec w Jelczu-Laskowicach odznaczony odznaką imienia Józefa Piłsudskiego. Przez wiele lat zaangażowany w pomoc dla klubów sportowych w mieście i powiecie.

Żonaty, ma dwie wspaniałe córki – Oliwię (14 lat) i Emilię (9 lat).