wtorek, 19 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jeden procent

Ogrody zoologiczne to miejsca uroczych spacerów, podczas których można zobaczyć i poznać wiele przeróżnych zwierząt. Jednak zadaniem ogrodów jest nie tylko dostarczanie rozrywki. Wielokrotnie pisaliśmy, że ogrody zoologiczne to także (a może przede wszystkim) miejsca edukacji i działalności naukowej. Wielką rolą ogrodów jest też aktywność w ochronie zwierząt.

I dzisiaj właśnie słów kilka o działaniach wrocławskiego zoo w dziedzinie ochrony zwierząt w Polsce i na świecie. W czerwcu 2016 roku rozpoczęła działalność Fundacja Zoo Wrocław DODO. Jak mówią jej przedstawiciele, misją fundacji jest wspieranie ochrony gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem w środowiskach ich naturalnego występowania oraz w hodowli zachowawczej. Swoje cele fundacja realizuje poprzez przygotowanie i prowadzenie programów tematycznych pozwalających chronić zagrożone gatunki zwierząt. Prowadzi działalność edukacyjną, doradczą, naukową, badawczą, promocyjną i wydawniczą. Fundacja ściśle współpracuje i wspiera inne osoby i instytucje, które również działają na rzecz ochrony ginących i zagrożonych gatunków zwierząt.

Czy ocalenie od zagłady wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt jest możliwe? To mało prawdopodobne, ale trzeba zrobić wszystko, by tak się stało. Jeśli się próbuje i działa, to bardzo dużo można osiągnąć. Jeśli nie robi się nic, to…

W ostatnich tygodniach wrocławska fundacja aktywnie działa, wspierając Bushfire Emergency Wildlife Fund utworzony przez ogród zoologiczny w Melbourne. Próbuje on minimalizować skutki ogromnych pożarów, które przeszły przez Australię. Do tej pory Fundacja Zoo Wrocław DODO przekazała 200 tys. złotych, które mają wesprzeć plan ratowania zwierząt w Australii.

Fundacja z Wrocławia cały czas aktywnie działa, wspierając walkę z nielegalnym handlem dzikimi, niejednokrotnie krytycznie zagrożonymi wyginięciem zwierzętami w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Bogacące się społeczeństwa napędzają rynek handlu, który powoduje kłusownictwo na niespotykaną dotąd skalę.

– W krajach takich jak Laos i Wietnam nie ma państwowych ośrodków rehabilitacji zwierząt, więc władze niechętnie konfiskują zwierzęta, z którymi nie mają co zrobić. Dlatego nieliczne organizacje i fundacje działające na tym terenie są jedynym ratunkiem. Wspieramy Save Vietnam’s Wildlife, Lao Conservation Trust for Wildlife i Free the Bears w ratowaniu konfiskowanych kłusownikom pangolinów i innych ginących gatunków zwierząt – mówią przedstawiciele wrocławskiej fundacji.

Fundacja DODO aktywnie też działa, wspierając m.in. akcje ratujące filipińskie żółwie leśne, kanczyle i jelenie kalamiańskie. Jej przedstawiciele ratują także pingwiny przylądkowe w Afryce Południowej. Również program ratowania saoli w Wietnamie i Laosie (jeden z dużych ssaków najbardziej zagrożonych wyginięciem) jest wpisany w działania wrocławskiej fundacji. Podobnie ochrona lemurów katta w ich naturalnym środowisku znalazła się wśród bardzo wielu projektów, które wspiera fundacja znad Odry.

Działania Fundacji Zoo Wrocław DODO wesprzeć mogą wszyscy chętni. Można to zrobić wpłatami na konto fundacji (PKO Bank Polski nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040).

Początek roku to także czas rozliczeń finansowych. Wielu z nas, rozliczając się z fiskusem, ma możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. Ci, którym los ginących bezpowrotnie gatunków zwierząt nie jest obcy, mogą, wypełniając zeznanie podatkowe, wskazać właśnie na DODO (KRS 0000623492).

(tm)

Podaruj 1 proc. swojego podatku na ochronę zagrożonych gatunków (KRS 0000623492).