wtorek, 5 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jazztopadowe granie i medytacje

Charles Lloyd, Makaya McCraven, Anouar Brahem, Nicole Mitchell, Shabaka Hutchings, Vijay Iyer, Wadada Leo Smith, Vincent Courtois czy Grzegorz Tarwid – jazztopadowe koncerty mają program równie zróżnicowany, jak wielobarwna jest dzisiejsza scena jazzu i muzyki improwizowanej.

Wrocławski Jazztopad Festival, który odbędzie się od 15 do 24 listopada, zaskakuje jak zawsze i w tym roku zaprasza swoją publiczność na „Dzień medytacji”, w którym udział wezmą Ned Rothenberg i Sainkho Namtchylak. Ponieważ premiery są znakiem rozpoznawczym organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki festiwalu, usłyszymy aż pięć prawykonań. Związany z Wrocławiem Charles Lloyd zaprezentuje w nowej odsłonie projekt Wild Man Dance – ta zamówiona przed laty przez Jazztopad Festival i znakomicie przyjęta suita, wydana przez prestiżowe wydawnictwo Blue Note, zostanie rozbudowana o nowe części i zabrzmi w aranżacji na orkiestrę symfoniczną. Ponadto Artifacts Trio połączy siły z NFM Orkiestrą Leopoldinum, Vincent Courtois Trio zagra z Lutosławski Quartet, a Danilo Pérez zaprezentuje nowy utwór na skład Global Messengers. Na festiwal powróci także Piotr Damasiewicz – po sześciu latach od wydania przełomowego albumu Alaman jego formacja wraca na rynek fonograficzny i właśnie podczas Jazztopad Festival odkryje przed nami premierowy materiał.

Jak zawsze jeden z festiwalowych dni będzie poświęcony jazzowemu mikrokosmosowi konkretnego kraju – w tym roku pora na nieodległą, a zaskakującą Austrię. Tym razem aż dwa koncerty odbędą się w Mleczarni, która tradycyjnie już będzie klubem festiwalowym. Nie zabraknie także pełnego spontanicznej improwizacji projektu Melting Pot, koncertów w mieszkaniach, spotkań z artystami oraz wieczornych Jazztopad improv sessions.

Bilety na listopadowe spotkania z jazzem są do kupienia w kasach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

* * *

Jazztopad Festival odbywa się od 15 lat pod patronatem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego cechą charakterystyczną jest prezentacja projektów specjalnych i światowych premier utworów komponowanych na zamówienie festiwalu, a także stwarzanie młodym artystom platformy do przedstawiania swojej twórczości przed międzynarodową publicznością. Jako jedyny polski festiwal Jazztopad zbudował relacje z najważniejszymi ośrodkami jazzowymi na świecie. Dzięki temu od wielu lat wspiera promocję polskiej muzyki improwizowanej i wymianę kulturową. Do tej pory miał swoje odsłony m.in. w Japonii, Turcji, Korei Południowej, Meksyku oraz Izraelu. Festiwal współpracuje
z takimi partnerami, jak: Jarasum International Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Akbank Jazz Festival, TD Vancouver International Jazz Festival, a w ostatnich pięciu latach – z Jazz at Lincoln Center, The Jazz Gallery, Joe’s Pub i National Sawdust w Nowym Jorku, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie oraz Hyde Park Jazz Festival w Chicago.

Po raz kolejny specjalna edycja wrocławskiego Jazztopad Festival odbyła się pod koniec czerwca w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Do tej pory festiwal zaprezentował na świecie takich artystów i zespoły, jak: Marcin Wasilewski Trio, Marcin Masecki, Maciej Obara Quartet, Piotr Damasiewicz Quintet, Piotr Orzechowski, Kuba Więcek Trio, Wójciński/Szmańda Quartet i Lutosławski Quartet. W czerwcu 2019 roku podczas Something Else! Festival w Hamilton swój solowy projekt zaprezentowała Joanna Duda. Natomiast trio w składzie Joanna Duda, Maksymilian Mucha i Michał Bryndal wystąpili podczas TD Edmonton International Jazz Festival oraz TD Vancouver International Jazz Festival.

* * *

Miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy” jest patronem medialnym Jazztopad Festival.

Załączniki do pobrania