niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jazztopad w pełnej krasie

Nate Wooley na rozpoczęcie, Pharoah Sanders na zakończenie, a w międzyczasie uczta ze szczyptą orientu.

Od 13 do 23 listopada 2014 roku Wrocław będzie jazzowym epicentrum Polski, a może nawet… Podczas tegorocznej edycji ponownie zawitają do nas artyści świata jazzu, awangardy, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i rodzimej tradycji z różnych zakątków globu.

13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych – Nate Wooley. Amerykanin dwukrotnie triumfował w ankiecie New York Jazz Records jako muzyk roku, a sam Dave Douglas określa go mianem najbardziej niezwykłego współcześnie żyjącego trębacza. Muzyka Nate’a Wooleya sięga źródeł jazzu i jednocześnie emanuje nowoczesnością i energią, która przełamuje wszelkie stereotypy. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.

Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoah Sanders zagra we Wrocławiu w towarzystwie hinduskiego wirtuoza Triloka Gurtu oraz gwiazdy zeszłorocznego Jazztopadu, nadzwyczajnego niemieckiego pianisty – Joachima Kühna. Już sam Ornette Coleman okrzyknął Sandersa największym saksofonistą tenorowym na świecie! Muzyczne ścieżki Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Johna Coltrane’a, z którym nagrał dziewięć płyt. Wkrótce po tym sam ukształtował własny język muzyczny, łączący fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelą, muzyką afrykańską i kubańską.

Podczas dwóch dni z muzyką orientalną pod hasłem „Akbank Jazz Festival presents: Turkey” ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. Gwiazdami będą: kwartet Konstrukt łączący w niezwykle odważny sposób tradycję z najnowocześniejszymi zdobyczami muzyki improwizowanej oraz wirtuozowskie trio Erkan Oğur & Derya Türkan & Alp Ersönmez, które wystąpi w projekcie pod nazwą UZAKTAKİ MÜZİK – MUSIC FROM FAR SIDE (21 listopada). 22 listopada solo wystąpi Misirli Ahmet, który zaprezentuje mistrzowskie oblicze tureckiej darbuki. Jeszcze tego samego wieczoru przeniesiemy się w zupełnie inny krąg kulturowy – na scenie pojawi się ośmioosobowy zespół MosaiKOREA, którego liderką i gwiazdą jest goszcząca po raz drugi na festiwalu wirtuozka geomungo – Yoon Jeong Heo.

Zapraszamy także na koncerty, których bohaterami będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy. 19 i 20 listopada odbywać się będą jednocześnie Polish Jazz Showcase z udziałem najzdolniejszych jazzmanów młodego pokolenia oraz laboratorium improwizacji Melting Pot Made in Wrocław, w którym spotkają się artyści z krajów partnerskich, by dzielić się radością improwizacji z publicznością i ze sobą nawzajem.

Ponadto zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi, a będą to: koncerty w mieszkaniach prywatnych, wydarzeniach w Kinie Nowe Horyzonty, spotkania z muzykami, warsztaty i jam sessions w Klubokawiarni Mleczarnia.

Bilety oraz karnety na koncerty 11. edycji festiwalu Jazztopad są już do nabycia w kasie Narodowego Forum Muzyki (ul. Piłsudskiego 19) oraz w sprzedaży online. Szczegółowe informacje o koncertach znajdą Państwo na stronie www.jazztopad.pl.

W załączniku program tegorocznego Jazztopadu

„Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy” jest jednym z patronów medialnych jazzowych spotkań.