niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jazztopad w pełnej krasie!

Nate Wooley na rozpoczęcie, Pharoah Sanders na zakończenie, a w międzyczasie uczta ze szczyptą orientu. Od 13 do 23 listopada 2014 roku Wrocław będzie jazzowym epicentrum Polski, Europy i… świata! Podczas tegorocznej edycji ponownie zawitają do nas artyści świata jazzu, awangardy, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i rodzimej tradycji z różnych zakątków globu.

Trzynastego listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych – Nate Wooley. Amerykanin dwukrotnie triumfował w ankiecie New York Jazz Records jako muzyk roku, a znakomity trębacz jazzowy Dave Douglas określa go mianem najbardziej niezwykłego współcześnie żyjącego trębacza. Muzyka Nate’a Wooleya sięga źródeł jazzu i jednocześnie emanuje nowoczesnością i energią, która przełamuje wszelkie stereotypy. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.

Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoah Sanders zagra we Wrocławiu w towarzystwie hinduskiego wirtuoza Triloka Gurtu oraz gwiazdy zeszłorocznego Jazztopadu, nadzwyczajnego niemieckiego pianisty – Joachima Kühna. JGeniusz saksofonu Ornette Coleman okrzyknął Sandersa największym saksofonistą tenorowym na świecie! Muzyczne ścieżki Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Johna Coltrane’a, z którym nagrał dziewięć płyt. Wkrótce po tym sam ukształtował własny język muzyczny, łączący fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelią, muzyką afrykańską i kubańską.

Podczas dwóch dni z muzyką orientalną pod hasłem „Akbank Jazz Festival presents: Turkey” ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. Gwiazdami będą: kwartet Konstrukt łączący w niezwykle odważny sposób tradycję z najnowocześniejszymi zdobyczami muzyki improwizowanej oraz wirtuozowskie trio Erkan Ogur & Derya Türkan & Alp Ersönmez, które wystąpi w projekcie pod nazwą UZAKTAKI MüZIK – MUSIC FROM FAR SIDE (21 listopada). 22 listopada solo wystąpi Misirli Ahmet, który zaprezentuje mistrzowskie oblicze tureckiej darbuki. Jeszcze tego samego wieczoru przeniesiemy się w zupełnie inny krąg kulturowy – na scenie pojawi się ośmioosobowy zespół MosaiKOREA, którego liderką i gwiazdą jest goszcząca po raz drugi na festiwalu wirtuozka geomungo – Yoon Jeong Heo.

Zapraszamy także na koncerty, których bohaterami będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy. 19 i 20 listopada odbywać się będą jednocześnie Polish Jazz Showcase z udziałem najzdolniejszych jazzmanów młodego pokolenia oraz laboratorium improwizacji Melting Pot Made in Wrocław, w którym spotkają się artyści z krajów partnerskich, by dzielić się radością improwizacji z publicznością i ze sobą nawzajem. Zachęcamy też do udziału w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi – koncertach w mieszkaniach prywatnych, wydarzeniach w Kinie Nowe Horyzonty, spotkaniach z muzykami, warsztatach i jam sessions w Klubokawiarni Mleczarnia.

Bilety oraz karnety na koncerty 11. edycji festiwalu Jazztopad już są do nabycia w kasie Narodowego Forum Muzyki (ul. Piłsudskiego 19) oraz w sprzedaży online.

(NFM)

www.jazztopad.pl