czwartek, 25 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jazztopad 2022

Podczas Jazztopadu z wielką radością przywitamy Dee Dee Bridgewater, Nduduzo Makhathiniego oraz zespół The Brother Moves On, którzy zawładną estradami NFM w weekend otwierający festiwal.

Improwizacja jest impulsem do scalenia fragmentów naszego istnienia.
Nguami Maka

Cytat ten mógłby posłużyć za motto 19. edycji Jazztopad Festival, która odbędzie się w dniach 18–27 listopada. Znów nie możemy się doczekać przywitania we Wrocławiu wyjątkowych artystów. Odliczamy dni do inauguracji Jazztopadu, w którego programie znalazło się pięć prawykonań światowych i szereg projektów specjalnych z udziałem przedstawicieli świata jazzu i muzyki improwizowanej. Po raz pierwszy gościć będziemy artystę rezydenta, a część programu poświęcimy kontynentowi afrykańskiemu.

Bardzo nas cieszy fakt, że perkusista Hamid Drake zaplanował kilkudniową wizytę we Wrocławiu, podczas której zagra nie tylko dedykowany Alice Coltrane koncert finałowy, ale także wystąpi z Maríą Grand, Naïssam Jalal, Michiyo Yagi (o czym rozmawiali od piętnastu lat!), Joshuą Abramsem i Davidem Murrayem.

Marek Pospieszalski zaprezentuje premierowy materiał z mającego ukazać się niebawem albumu, a jedna z najniezwyklejszych artystek europejskiej sceny muzyki improwizowanej – Joëlle Léandre – nawiąże we Wrocławiu współpracę z Polish Cello Quartet, by stworzyć nowy utwór, oparty na synergii zrodzonej z ich twórczego spotkania. Artystka zagra również z Pascalem Contetem, z którym współpracuje od dwudziestu ośmiu lat.

Po raz pierwszy w Polsce będziemy mieli okazję wysłuchać angolskiego kwintetu Nguami Maka, eksplorującego pradawne rytmy ojczyzny artystów. Podczas Jazztopadu z wielką radością przywitamy Dee Dee Bridgewater, Nduduzo Makhathiniego oraz zespół The Brother Moves On, którzy zawładną estradami NFM w weekend otwierający festiwal.

Podczas wieczornych Improv Sessions w Mleczarni zagra trio Sundogs w składzie Mateusz Rybicki, Zbigniew Kozera i Samuel Hall. W klubie festiwalowym zaprezentuje się także szwajcarski skład UASSYN, a program solowy przedstawi jeden z najkreatywniejszych perkusistów sceny europejskiej – Julian Sartorius.

Nie zabraknie oczywiście uwielbianych koncertów w mieszkaniach prywatnych.

W załączniku program tegorocznego festiwalu

Załączniki do pobrania