sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jawor: ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA

Miasto Chleba Miasto Pokoju

zaprasza na

ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA

pod honorowym patronatem

Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej


 

29-31 SIERPNIA 2014 r.


 

Po piętnastu edycjach Międzynarodowych Targów Chleba i dwóch latach przerwy Jawor powraca do organizowania „święta chleba”, w nowej odsłonie…


 

Święto Chleba i Piernika to niezwykle wydarzenie, podczas którego dolnośląski Jawor znów zamieni się w Polską Stolicę Chleba! Trzydniowa impreza, wypełniona bogactwem smaków, gatunków i metod wypiekania chleba, ciast i pierników, połączy najwyższy kunszt piekarniczy z historią i staropolską tradycją.


 

Idea święta…

Uczcić chleb, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędną do przeżycia każdego z nas. Pokazać kunszt najlepszych polskich piekarzy i cukierników, którzy wbrew rynkowym trendom starają się zachować wierność starym recepturom i dobrym technologiom. Oddać należny szacunek tym, którzy chleb wytwarzają i docenić tych, którzy potrafią się nim dzielić. Podziękować tym, którzy na co dzień wybierają zdrowe, polskie pieczywo z rzemieślniczych piekarni i promować postawy racjonalnych zakupów i niemarnowania chleba.


 

Co nas czeka…

Podczas Święta Chleba i Piernika Jawor gościć będzie najlepszych polskich piekarzy i cukierników, którzy staną w szranki w konkursach „Rzeźby Piekarskiej” i „Piekarza Roku”.

Na stoiskach będą prezentować się wspaniałe bochny wypiekane według starych, często zapomnianych receptur, na prawdziwym zakwasie, chleby o wyjątkowym smaku, zapachu i składzie, np. z dynią, śliwką czy ostropestem.

Animacje piekarskie, prowadzone przez mistrzów, pozwolą z bliska przyjrzeć się najwyższym umiejętnościom piekarzy i metodom ich pracy. Dodatkową atrakcją będzie udział w animacjach piekarniczych zwycięzców w mistrzostwach Polski w turnieju na „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz”, organizowanego przez Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników we Wrocławiu. Obok nowoczesnych technologii swoje miejsce znajdzie również chleb wypiekany na żywo według starodawnych receptur w tradycyjnym opalanym drewnem piecu.

Wyśmienitą kuchnię zapewni znany kucharz Karol Okrasa, który – „łamiąc przepisy” – przygotuje dania z wykorzystaniem m.in. produktów wytworzonych przez piekarzy podczas animacji piekarniczych.

Zaprzyjaźnieni z miastem lokalni rękodzielnicy i rzemieślnicy będą prezentować własne wyroby. Na stoiskach, prócz niezliczonej ilości chleba, znajdą się m.in. różnorodne naczynia lepione z gliny czy niepowtarzalne w swojej formie i kształcie rzeźby, a także żywność ekologiczna i inne „nieskażone cywilizacją” produkty, o których na co dzień często możemy tylko pomarzyć.

Dla nikogo nie zabraknie chleba i pierników, a degustacjom towarzyszyć będą unoszące się zewsząd zapachy świeżego pieczywa, cynamonu, miodu i przypraw korzennych. To tylko przedsmak tego, co będzie można smakować przez te wyjątkowe trzy dni w Jaworze.

Imprezie towarzyszyć będą niezwykłe widowiska, prezentacje artystyczne, koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. AFROMENTAL oraz BLUE CAFÉ, a także wiele innych atrakcji.


 

Święto Chleba i Piernika to prawdziwa uczta dla wszystkich, którzy cenią wspaniałą zabawę, klimat wielkiego święta i folkloru oraz występy estradowe.


 

Serdecznie zapraszamy do spędzenia wraz z rodziną niezapomnianego weekendu w dolnośląskim Jaworze – Polskiej Stolicy Chleba!


 

Organizator:

Gmina Jawor, Rynek 1, 59-400 Jawor

Jaworski Ośrodek Kultury, Rynek 5 59-400 Jawor


 

Współorganizatorzy:

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP

Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP