niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Jawajska muzyka

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie oraz Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na spotkanie z klasyczną muzyką i tańcem dworskim z Jawy Środkowej.

W sobotę, 31 maja, we wrocławskim Muzeum Etnograficznym wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa oraz gościnnie Gandung Djatmiko (Instytut Sztuk Indonezyjskich, Yogyakarta, Indonezja). Początek koncertu o godzinie 18. Niemniej jednak już dużo wcześniej, bo w godzinach od 11 do 12.30 odbędą się warsztaty gamelanu (orkiestry jawajskiej). Będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy zapraszają również rodziców z dziećmi.

Warszawska Grupa Gamelanowa jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Instrumenty, na których gra WGG zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat studiując na wydziałach muzyki gamelanowej na Jawie. Grupa ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów. (omi)