wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Izbicko – Stubendorf: Dobra współpraca podstawą rozwoju

Jest przykładem gminy, która nie jest położona w bezpośredniej bliskości wielkich arterii komunikacyjnych. Nie ma też tutaj pokaźnych zakładów przemysłowych ani centrów logistycznych, więc także dlatego budżet gminy Izbicko jest skromny. Za to niezaprzeczalnym bogactwem tej ziemi jest to, że ludzie ją zamieszkujący są pracowici, zapobiegliwi, schludni oraz to, że siebie nawzajem lubią i szanują. Ponadto samorząd gminy Izbicko od wielu już lat nie jest poddany jakimś rewolucjom, co też ma swoje pozytywne znaczenie.

W ostatnich wyborach samorządowych społeczność gminy Izbicko postawiła na Brygidę Pytel, która uzyskała poparcie ponad 74-procentowe – jest to jeden z najlepszych wyników w województwie opolskim i już piąta kadencja, w której pani wójt będzie zarządzała tą małą ojczyzną będącą częścią powiatu strzeleckiego.

– Choć na pewno jest to dobry wynik wyborczy, to z każdymi wyborami osiągam coraz mniejsze poparcie i zapewne nie będę się ubiegała o wójtowanie w następnych wyborach samorządowych za pięć lat – uśmiecha się wójt Brygida Pytel. – Ale najważniejsze jest to, że w tej kadencji w naszej radzie gminy będzie zapewne tak samo jak do tej pory, i że radni będą ze sobą współpracować, bowiem partykularne interesy nigdy u nas nie przeważały i nie skłócały ludzi. A wręcz przeciwnie – radni potrafili się ze sobą zawsze porozumieć i jednoczyć się przy realizacji spraw ważnych dla całej naszej społeczności. W obecnej radzie jest siedmiu nowych radnych i są to ludzie bez doświadczenia samorządowego, którzy będą musieli się uczyć samorządowej roboty, ale widzę już dzisiaj, że chcą się uczyć, a najważniejsze, iż nie są agresywni wobec siebie i szanują innych. Znam tych ludzi młodych i starszych od zawsze i na co dzień, i wiem, że nie są to osoby szukające taniego poklasku czy załatwiacze swoich prywatnych spraw. Tym radnym zależy na dalszym rozwoju gminy Izbicko i to dobrze widać już po pierwszych spotkaniach – były już przecież sesje i wspólna komisja dotycząca budżetu gminy. A najlepszym dowodem na to, że rada będzie pracować zgodnie jest to, że projekt budżetu opracowany jeszcze przez starą radę będzie uchwalany przez nową radę. To, że budżet nie został przewrócony przez nowych radnych do góry nogami jest prawdziwym dowodem zaufania także dla mnie.

W roku 2018 z różnych przyczyn – m.in. proceduralnych i kłopotów z wykonawcami – nie zostały w gminie Izbicko zrealizowane niektóre zaplanowane zadania inwestycyjne, które – używając kolokwializmu – przeszły na rok 2019.

– Chodzi przede wszystkim o termomodernizację jednego obiektu szkolnego, który chcemy zaadaptować na duże przedszkole i właśnie do realizacji tego zadania nie udało nam się pozyskać wykonawcy, ale mam nadzieję, że teraz po wyborach to się zmieni – ocenia Brygida Pytel. – A poza tym będziemy robić drogę osiedlową w Otmicach, na którą mieszkańcy już długo czekają i na to zadanie otrzymaliśmy dotację z firmy, która u nas tworzy kamieniołom. Ponadto mieszkańcy Sprzęcic czekają na wykonanie drogi z odwodnieniem przez wieś i po wielu latach zagospodarujemy w Izbicku teren wokół stawu oraz odtworzymy aleję lipową. Warto też podkreślić, iż mimo pozyskania dofinansowania do tego zadania gmina będzie musiała dopłacić ponad milion złotych, ale zadanie to przyniesie mieszkańcom wiele radości. Zmieni wizerunek Izbicka i całej gminy, ale przede wszystkim zostanie stworzone miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli bezpiecznie odpoczywać. A jak już to zrealizujemy, to spokojnie mogę odejść na emeryturę.

HS

Rada Gminy Izbicko 2018-2023

Andrzej Kapica (przewodniczący), Rudolf Wieczorek (I wiceprzewodniczący), Roman Kiklaisz (II wiceprzewodniczący), Barbara Burnos, Adrian Gawlik, Hubert Hendel, Remigiusz Janik, Renata Krawczyk, Jacek Kuhnert, Roman Larisz, Stanisław Litwin, Andrzej Nieświec, Jacek Siemski, Jacek Sleziona, Rudolf Wieczorek, Bernadeta Wieliczko.