poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

ISCM World Music Days 2014

ISCM World Music Days to festiwal muzyki współczesnej powołany do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music). Po raz pierwszy zorganizowany został w Salzburgu w 1923 roku. Od tego czasu gościł już w ponad pięćdziesięciu miastach na całym świecie. Jego gospodarzem były m.in. Luksemburg, Jokohama, Hongkong, Lublana, Stuttgart, Wilno, Sydney, Zagrzeb i Bruksela. W 2014 roku najważniejsze zjawiska w nowej muzyce przedstawi we Wrocławiu.

W pierwszej połowie października (3-12 października 2014) Wrocław zaprezentuje się jako miasto szczególnie zainteresowane muzyką. Poprzez swój rozmach i prestiż festiwal będzie – obok Wratislavii Cantans – najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w 2014 roku, a jednocześnie próbą generalną przed Europejską Stolicą Kultury 2016. Organizowany jest przez Miasto Wrocław przy pomocy Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, ESK 2016, Opery Wrocławskiej, Narodowego Forum Muzyki, Akademii Muzycznej oraz Programu 2 Polskiego Radia.

Zaproszeni wykonawcy wystąpią w prestiżowych lokalizacjach kulturalnych miasta: sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej, Akademii Muzycznej, Wrocławskim Teatrze Lalek, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Muzycznym Capitol, ODA Firlej, Imparcie, Auli Leopoldyńskiej, Oratorium Marianum czy Muzeum Narodowym. Na potrzebę pokazów wykorzystana zostanie przestrzeń miejska. Na parkingu przy NMF zabrzmi unikatowa II Symfonia na sto motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę autorstwa Sławomira Kupczaka. Z kolei nad Bulwarem Włostowica wykonany zostanie premierowy utwór Christofa Schlaeger i Marjon Smit Siren Chants – koncert na dwa statki i sto syren okrętowych.

Wszyscy artyści wrocławskiej edycji ISCM World Music Days to wybitni twórcy muzyki awangardowej. Na festiwalu wystąpią m.in.: Klangforum Wien, Court-circuit, Agata Zubel, Lutosławski Quartet, Orkiestra Muzyki Nowej, Camerata Silesia, Marek Pasieczny i Andrzej Bauer. Wykonają utwory najważniejszych twórców muzyki współczesnej z całego świata.

We Wrocławiu pokażą się: ex-basista Led Zeppelin John Paul Jones, który towarzyszył będzie grupie Supersilent, Ryoji Ikeda – najważniejszy współczesny kompozytor muzyki elektronicznej, a także znakomity projekt Zeitkratzer i legenda muzyki noise Keiji Haino.

Swoją obecność potwierdziło już 120 kompozytorów z całego świata. Wśród nich są m.in. Krzysztof Penderecki oraz Peter Eötvös. Dzieła obu słynnych kompozytorów zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Opery Współczesnej.

W programie znajdą się ponadto instalacje multimedialne, przegląd filmowy, wykłady, spotkania, warsztaty z artystami oraz konferencje dwóch elitarnych światowych organizacji: ISCM (International Society for Contemporary Music) oraz IAMIC (International Association of Music Information Centres). Równolegle prowadzony jest program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który przewiduje pokazy zespołów szkolnych oraz konkurs na recenzje wydarzeń koncertowych. Tym samym stolica Dolnego Śląska włączona zostanie w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki i rozpocznie projekt kontynuowany w latach następnych.

Ze względu na międzynarodowy charakter imprezy, w ISCM World Music Days 2014 udział wezmą artyści, dziennikarze, dyplomaci i politycy z ponad siedemdziesięciu krajów.


 

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014

Rynek-Ratusz 7/9

50-101 Wrocław

tel. +48 71 777 89 75

info@worldmusicdays2014.pl

www.worldmusicdays2014.pl