środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Irena Rogowska ambasadorem Covenant of Mayors

Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska przyjęła, na wniosek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, honorową funkcję Ambasadora Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors), do którego Gmina Lubin przystąpiła w grudniu 2013 r.

Inicjatywa Covenant of Mayors angażuje ponad 5 400 europejskich miast i gmin w realizację działań mających na celu: zmniejszenie emisji CO2 o 20% do 2020 r. , zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE ) o 20% do 2020 r. zmniejszenie zużycia energii o 20% do 2020 r.

 

W przygotowanej staraniem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” ulotce informacyjnej znalazło się motto, które Wójt Rogowska będzie się starać propagować wśród polskich i zagranicznych liderów lokalnych społeczności czytamy w nim: „Prawdziwy Dom” to dom ciepły, przyjazny z dobrym klimatem. Dbając o środowisko i zrównoważony rozwój dbamy o miejsce, w którym żyjemy oraz dobrą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.

To co zostawimy następnym pokoleniom, jaki będzie nasz dom i jaki będzie klimat, zależy tylko od nas”.

 

Red.: – Pani Wójt co skłoniło panią do przyjęcia misji bycia Ambasadorem Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors)? – przecież to nowe odpowiedzialne wyzwanie, a obowiązków nie ubywa…

Irena Rogowska, wójt Gminy Lubin: – Moje stanowisko w sprawie ochrony klimatu, środowiska naturalnego, Odnawialnych Źródeł Energii czy konieczności zmiany tzw. mixu energetycznego (bez forsowania budowy nowych kopalni węgla brunatnego) jest powszechnie znane i niezmienne od początku objęcia urzędu.

Tak więc, nie będę robić niczego wbrew sobie i swoim poglądom.

Moja społeczna działalność choćby w ramach Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” polega między innymi na edukacji i próbie zmiany staroświeckiego podejścia władz państwowych do polskiej polityki energetycznej. Polska nie może być tak dramatycznie uzależniona od węgla (także brunatnego), którego wydobycie i spalanie powoduje tragiczne następstwa np. dla zdrowia naszych obywateli, ale też klimatu na świecie.

Europejska inicjatywa Covenant of Mayors (Porozumienie Burmistrzów) stawia na mądrość i zaangażowanie samorządów lokalnych i ich władz, bowiem mają one realny wpływ na działania np. zmniejszenie zużycia energii, co już czynimy w naszej gminie czy zachęcanie mieszkańców do racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami energetycznymi. Dlatego bez wahania przyjęłam propozycję bycia honorowym Ambasadorem Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów – owszem jest to pewne dodatkowe zobowiązanie ale też niemałe wyróżnienie.