Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska przyjęła, na wniosek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, honorową funkcję Ambasadora Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors), do którego Gmina Lubin przystąpiła w grudniu 2013 r.
Inicjatywa Covenant of Mayors angażuje ponad 5 400 europejskich miast i gmin w realizację działań mających na celu: zmniejszenie emisji CO2 o 20% do 2020 r. , zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE ) o 20% do 2020 r. zmniejszenie zużycia energii o 20% do 2020 r.
W przygotowanej staraniem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” ulotce informacyjnej znalazło się motto, które Wójt Rogowska będzie się starać propagować wśród polskich i zagranicznych liderów lokalnych społeczności czytamy w nim: „Prawdziwy Dom” to dom ciepły, przyjazny z dobrym klimatem. Dbając o środowisko i zrównoważony rozwój dbamy o miejsce, w którym żyjemy oraz dobrą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
To co zostawimy następnym pokoleniom, jaki będzie nasz dom i jaki będzie klimat, zależy tylko od nas”.
Red.: – Pani Wójt co skłoniło panią do przyjęcia misji bycia Ambasadorem Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors)? – przecież to nowe odpowiedzialne wyzwanie, a obowiązków nie ubywa…
Irena Rogowska, wójt Gminy Lubin: – Moje stanowisko w sprawie ochrony klimatu, środowiska naturalnego, Odnawialnych Źródeł Energii czy konieczności zmiany tzw. mixu energetycznego (bez forsowania budowy nowych kopalni węgla brunatnego) jest powszechnie znane i niezmienne od początku objęcia urzędu.
Tak więc, nie będę robić niczego wbrew sobie i swoim poglądom.
Moja społeczna działalność choćby w ramach Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” polega między innymi na edukacji i próbie zmiany staroświeckiego podejścia władz państwowych do polskiej polityki energetycznej. Polska nie może być tak dramatycznie uzależniona od węgla (także brunatnego), którego wydobycie i spalanie powoduje tragiczne następstwa np. dla zdrowia naszych obywateli, ale też klimatu na świecie.
Europejska inicjatywa Covenant of Mayors (Porozumienie Burmistrzów) stawia na mądrość i zaangażowanie samorządów lokalnych i ich władz, bowiem mają one realny wpływ na działania np. zmniejszenie zużycia energii, co już czynimy w naszej gminie czy zachęcanie mieszkańców do racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami energetycznymi. Dlatego bez wahania przyjęłam propozycję bycia honorowym Ambasadorem Platformy Dialogu nt. Porozumienia Burmistrzów – owszem jest to pewne dodatkowe zobowiązanie ale też niemałe wyróżnienie.