wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Inwestycja z perspektywą

Czterdzieści tysięcy internautów zagłosowało w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję samorządową współfinansowaną z Funduszy Europejskich.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęło miasto Kalety w województwie śląskim za projekt parku tematycznego poświęconego rybom i wędkarstwu. Ichtiopark powstał w 2015 r. ze zbiornika przemysłowego dawnej fabryki papieru, a na realizację projektu miasto otrzymało unijne dofinansowanie z RPO WSL na lata 2007-2013. W lipcu 2019 r. na terenie Ichtioparku powstała także edukacyjna pasieka: oszklony ul pokazowy, gdzie można podpatrywać pszczoły podczas pracy.

– Kalety są najbardziej zielonym miastem Śląska – 80 proc. naszego terytorium stanowią lasy. Zbiornik, który powstał w 2015 r. jest dobrze rozpoznawalny w całej aglomeracji śląskiej. Stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów – powiedział Klaudiusz Kandzia, burmistrz miasta.

Drugie miejsce zdobyła niewielka, licząca zaledwie 6 tys. mieszkańców, gmina Sobienie-Jeziory w województwie mazowieckim za projekt „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy ul. Duży Rynek na potrzeby rekreacji i wypoczynku”. W wyniku realizacji projektu istniejący skwer został zmodernizowany. W 2023 r. na terenie skweru powstała tężnia solankowa z niezbędną infrastrukturą.

– Projekt spełnia oczekiwania mieszkańców. Powstało rekreacyjne centrum miejscowości, w którym można spotykać się, posiedzieć, porozmawiać, spędzić chwile z dziećmi i znajomymi – mówił wójt Kamil Choim.

Trzecia nagroda trafiła do Pucka w województwie pomorskim za projekt „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich”, dzięki któremu oddano do użytku m.in. falochron, pomost i nowe nabrzeże.

– Dla miasta to ważna inwestycja, bo to właśnie w Pucku w 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem przez gen. Hallera. Powstało miejsce spacerowe, rekreacyjne, wszyscy są zachwyceni – zaznaczyła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

(sam)