wtorek, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Inspiracje i nieoczywiste pomysły

Jedno miasto, wiele kultur. Tak przed laty zrodził się pomysł tego niezwykłego spotkania. W tym roku Łódź po raz kolejny gościć będzie wydarzenie wspierające ideę poznawania świata, ludzi i obyczajów. Targi Turystyczne „Na Styku Kultur” to jednocześnie miejsce kulturotwórcze i biznesowe. Redakcja „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego” po raz kolejny objęła wydarzenie patronatem medialnym.

W tym roku początek łódzkiego spotkania tych, którzy nie potrafią żyć bez poznawania, wędrówek i smakowania świata już w piątek 20 marca. Łódzka Hala Expo przy al. Politechniki i organizator Targów Turystycznych „Na Styku Kultur” – Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi gościć będą wystawców i zwiedzających do niedzieli 22 marca. Atrakcji nie zabraknie.

Łódź czeka

Łódzkie targi to popularyzacja idei „styku kultur”, oznaczającej poznawanie świata, ludzi, odmiennych kultur i obyczajów. Genezą powstania wydarzenia jest niezwykłe połączenie w jednym mieście – w Łodzi – wielu kultur, ich wzajemne przenikanie i łączenie. Podczas ubiegłorocznej edycji targów pojawiło się ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Byli touroperatorzy, przedstawiciele agroturystyki, wydawcy map i przewodników, właściciele hoteli i ośrodków sanatoryjnych, organizatorzy zindywidualizowanych wypraw, przedstawiciele licznych atrakcji turystycznych, lokalne grupy działania, firmy zajmujące się turystyką biznesową, producenci sprzętu turystycznego i sportowego, przedstawiciele samorządów…

Turystyka to biznes

Targi ,,Na Styku Kultur” uznawane są za źródło pomysłów (często zaskakujących i nieoczywistych) i inspiracji dotyczących podróży po różnych regionach Polski i świata. Nie dziwi więc tak duże zainteresowanie tą imprezą. Tym bardziej, że dzisiaj nikogo rozsądnego nie trzeba już przekonywać, że turystyka to także biznes. Pokazanie tego, co się ma, swojej oferty, jej specyfiki i wyjątkowości sprzyja budowaniu koniunktury. Tym bardziej, że konkurencja (a jest ona na rynku szeroko rozumianej turystyki ogromna) nie czeka, ale działa.

Łódzkie targi tworzą miejsce i klimat do zaprezentowania bardzo szerokiej oferty turystycznej. Z mojego doświadczenia z lat poprzednich wynika, że znaleźć tu można propozycje dla turystycznych leniuchów i miłośników aktywnego (a nawet ekstremalnego) poznawania Polski i świata. Wystawcy, którzy uczestniczą w targach, prezentują atrakcyjną ofertę dla tych, którzy planują wyruszyć w drogę – od standardowych ofert turystycznych, poprzez wszystkie usługi pomocne podróżnikom, kończąc na niekonwencjonalnych metodach wojażowania, bliskich indywidualnym globtroterom. Znakomicie szansę w Łodzi wykorzystują niektóre jednostki samorządów, które w promocji swoich małych ojczyzn dostrzegają jedną z ważnych szans budowania przestrzeni biznesowej (również turystycznej, ale nie tylko).

Smaki i spotkania

Targi „Na Styku Kultur” są cenione także ze względu na wspaniałą atmosferę i ogromną popularność wśród zwiedzających. Są kopalnią pomysłów i niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Jednocześnie jest to też miejsce, gdzie można poznać smaki regionalnych kuchni. A smak to świetny turystyczny drogowskaz.

I jeszcze jedno. Podczas tej edycji targów, w ramach współpracy z redakcją National Geographic Polska, zostanie zorganizowany kolejny łódzki Festiwal Podróżników National Geographic. Pasjonaci podróży będą mieli możliwość udziału w spotkaniach z wybitnymi fotografami, autorami książek, globtroterami, odkrywcami oraz blogerami. Pojawią się: Krzysztof Wielicki, Andrzej Bargiel, Kamila Kielar, Tomasz Michniewicz, Mateusz Waligóra, Michał Cessanis, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Szymon Nitka, Marcin Korzonek, Oswald Rodrigo Pereira, Anna Jaklewicz, Busem Przez Świat oraz Ready For Boarding.

Filmowa Łódź będzie również pierwszym miastem, w którym rozpocznie się cykl spotkań z ekipą produkcyjną filmu „Broad Peak”. Jest to oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna historia zdobycia jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. 5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zdobyli upragniony szczyt. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak bardzo wysoką cenę… Z wyprawy nie wrócili Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Pozostali na Broad Peak na zawsze.

(into)