niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Innowacyjne Opole

Do dwóch nowoczesnych budynków położonych przy ul. Technologicznej 2 w Opolu wprowadziły się już firmy, a wolnych miejsc brakuje od dawna. Pod koniec maja odbyło się oficjalne otwarcie Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

– Opole ma przestrzeń, gdzie jest możliwość poszukiwania, rozwijania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku świata nauki i biznesu – mówi prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. – Tworzymy tę przestrzeń wszyscy razem, zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy. Pamiętamy o tym, że jesteśmy miastem rozwijającym się, ale mającym bogate tradycje przemysłowe, dobrze wykształconych ludzi, gdzie już od wielu lat działają renomowane uczelnie i instytucje otoczenia biznesu, które teraz wzmacniamy nowoczesną infrastrukturą i duchem robienia rzeczy niemożliwych.

PNT w Opolu oferuje miejsce naukowcom i przedsiębiorcom. To nie tylko inkubator przedsiębiorczości dla młodych firm. To również laboratoria, z których będą korzystać ci, którzy potrzebują miejsca do prowadzenia badań. Będą one dostępne nie tylko dla firm mieszczących się w parku, ale również komercyjnie, dla innych opolskich przedsiębiorstw. Park oferuje również inne usługi, na przykład: wirtualne biura czy preinkubację, skierowaną do osób chcących założyć działalność gospodarczą. Mogą one prowadzić swój biznes, korzystając z osobowości prawnej PNT. Zainteresowani mogą również liczyć na pomoc rzecznika patentowego, który pomoże m.in. zgłosić wynalazek w urzędzie patentowym. Przedsiębiorcy mogą też korzystać z sali konferencyjnej i pomieszczeń socjalnych.

Wszystkie biura w PNT zostały wynajęte już przed oficjalnym startem obiektu. Sprowadziły się do niego nie tylko opolskie firmy, ale także przedsiębiorcy z Wrocławia czy nawet Gdańska.

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu trwała niespełna rok. Obydwa oddane budynki mają około 1,7 tys. mkw. powierzchni. Koszt ich budowy to 14,6 mln zł. Inwestycja została dofinansowana kwotą 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, Działanie 1.1 „Rozwój przedsiębiorczości”, Poddziałanie 1.1.1 „Wsparcie instytucji otoczenia biznesu”. Zrealizowano dwa projekty. Pierwszy – „Budowa obiektu inkubatora przedsiębiorczości” został dofinansowany kwotą 2,9 mln zł. Drugi projekt – „Budowa budynku laboratoryjno-doświadczalnego” otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,1 mln zł. Inwestorem obydwu było miasto Opole.

(MN)

Wszystkie biura w PNT zostały wynajęte już przed oficjalnym startem obiektu. Sprowadziły się do niego nie tylko opolskie firmy, ale także przedsiębiorcy z Wrocławia czy nawet Gdańska.