Sytuacja związana z epidemią koronawirusa sprawiła, że program tegorocznego festiwalu Wratislavia Cantans będzie bardzo okrojony.
Już jakiś czas temu kierownictwo Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu poinformowało melomanów, że w związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania teatrów, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych, a także z powodu niemożliwości zorganizowania przyjazdu do Wrocławia artystów, w porozumieniu z władzami miasta podjęta została decyzja o przełożeniu programu 55. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego na rok 2021 z nadzieją, że wszyscy lub większość zaproszonych muzyków będzie mogła wziąć w nim udział. Jak powiedział kierujący NFM Andrzej Kosendiak: – Chcemy jednak, aby festiwal trwał, dlatego pracujemy z Giovannim Antoninim – dyrektorem artystycznym Wratislavii Cantans, nad nową formułą i programem edycji możliwej do zrealizowania jeszcze w tym roku. Odbędzie się ona w dniach 11-13 września 2020. Jeżeli nie uda nam się spotkać z miłośnikami muzyki we wrześniu w salach koncertowych, w co jednak wciąż wierzymy, zaprosimy zainteresowanych na transmisję online.
Tegoroczna 55. edycja festiwalu Wratislavia Cantans miała się rozpocząć 4 września. Wszystko się pozmieniało, ale my wierzymy, że jednak chociaż trochę muzyki i w tym roku do nas trafi. Podczas tegorocznej Wratislavii mieli się pojaić m.in.: Magdalena Kožená, Agata Zubel, Thomas Ospital, Klangforum Wien, Huelgas Ensemble, Chor des Bayerischen Rundfunks i Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico. Wielka szkoda, że będzie inaczej, ale to wszystko poza organizatorami tego niezwykłego spotkania muzycznego.
Przypomnijmy w tym miejscu, że twórcą festiwalu Wratislavia Cantans był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU). Festiwalem od pięciu lat kietruje jako dyrektor artystyczny Giovanni Antonini, założyciel formacji Il Giardino Armonico. Wspiera go Andrzej Kosendiak, jako dyrektor generalny. (in)