czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Idzie nowe

Sezon 2013/2014 zbliża się do końca. Jaki był? Przede wszystkim – ostatni, jaki odbył się w sali Filharmonii Wrocławskiej przy ul. Piłsudskiego. Jesienią nowa przestrzeń koncertowa – Narodowe Forum Muzyki – przyjmie melomanów pod swój dach.

Ale nie tylko owa „ostatniość” wyraziście zaznaczyła sezon 2013/2014, bowiem był to czas, gdy na czele wrocławskich filharmoników stanął Benjamin Shwartz, przejmując batutę z rąk maestro Jacka Kaspszyka, którego zasługi dla wrocławskiej orkiestry (i melomanów…) są nie do przecenienia. To stało się jesienią, a w maju Ernsta Kovacica, przez ostatnie lata kierującego artystycznie Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, zmienił Hartmuth Rohde, dyrygent i altowiolista, założyciel jednego z wiodących na świecie zespołów kameralnych Mozart Piano Quartet. Ernst Kovacic nie opuści melomanów całkowicie – pozostanie bowiem kierownikiem artystycznym Leo Festiwalu. Nowy szef Leopoldinum poprowadzi zaś pierwszy koncert orkiestry w NFM. Co nam zaprezentuje? Zapowiada, że stawia na muzykę romantyzmu, późnego romantyzmu i muzykę współczesną, o Mozarcie i Haydnie nie zapominając.

Ale na razie przed nami ostatnie koncerty tego sezonu. 20 czerwca Benjamin Shwartz poprowadzi Witolda Lutosławskiego Chantefleur et Chantefables i Gustava Mahlera IV Symfonię, mierząc się ze swoim poprzednikiem, którego wrocławskie wykonania Mahlera pozostaną w pamięci melomanów na lata. A 22 czerwca we wrocławskiej katedrze zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa prowadzona przez Andrzeja Kosendiaka. W programie – Msza c-moll KV 427 i Symfonia g-moll KV 183 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kolejny koncert – naprawdę ostatni w sezonie – to także spotkanie z muzykę w katedrze św. Jana Chrzciciela. W przeddzień św. Jana usłyszmy pod batutą Andrzeja Kosendiaka La decollazione di San Giovanni Batista.

A potem przyjdzie czas oczekiwania… Na 49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Od 5 do 14 września czeka nas muzyczne święto. A bilety już można kupić, co radzę zrobić, bo melomani to liczne i chciwe dobrej muzyki plemię.

Ata


 

www.gminapolska.com

www.filharmonia.wroclaw.pl