Czyli zbliża się czas kolejnej premiery we Wrocławskim Teatrze Komedia. Nie ucichły jeszcze w pamięci twórców i widzów burzliwe oklaski po październikowej premierowej opowieści o absurdalnych i skomplikowanych (i bardzo zabawnych…) układach małżeńskich w Seksie dla opornych kanadyjskiej pisarki Michele Riml, gdy na horyzoncie marcowym pojawia się premiera Przekrętu wSPAniałego Dave’a Freemana.
Oto SPA – jakże dla wielu z nas znane miejsce! Leczą tu i głodzą – ach, te marzenia o czekoladowym herbatniku, które otulają jednego z bohaterów… Gimnastykują, poganiają i pouczają. Pływa się i w sportowe gry grywa… Człowiek chudnie, zmęczony jakiś taki, lecz może szczęśliwy, gdy na wagę, stojąc na niej, patrzy?
W SPA wciąż się coś dzieje. A w SPA premierowym dzieje się obłędnie dużo… Otóż jedna z bohaterek, piękna Julia, owdowiała – tragiczny wypadek samochodowy, tak tragiczny, że ciało męża się nie odnalazło. Jakże bolesne pożegnanie… Ale otrząsnęła się, wyszła za mąż. Wysokie bardzo odszkodowanie z ubezpieczenia to była pewnie jakaś pociecha.
Ale nagle Sidney, mąż-nieboszczyk Julii, okazuje się być jak najbardziej żywym. Czyli żadnych tam odszkodowań! A z odszkodowania SPA powstało. Sytuacja się kręci, w tle – manekin i wielbłąd. A generalnie – przekręt wspaniały, tylko jakoś taki nie do ogarnięcia. Absurd goni absurd, szaleństwo goni szaleństwo. A jaki będzie tego efekt? Szesnastego marca premiera Przekrętu wSPAniałego – i wtedy się wszystkiego dowiemy.
Premiera to wielkie święto, ale przed nami jeszcze inne święto – 8 marca, Dzień Kobiet, który WTK teatralnie uczci, zapraszając na swą scenę Damski biznes Marcii Kash i Douga Hughesa. Oto dwie bizneswomenki, które postanowiły spełnić marzenie życia – a to marzenie to była moda, i to taka bardzo dyskretnie-niedyskretna. Obie damy z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w świecie mody, projektując superbieliznę. Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów – a przede wszystkim przystojnych i seksownych modeli – staje się zbyt podejrzany dla ich mężów, panów statecznych i podejrzewających żony o zdradę.
Panie swoje projekty biznesowe przed mężami – wziętym adwokatem i profesorem – ukrywają, ale rzecz na jaw wychodzi i panowie biorą się za śledztwo w sprawie owych podejrzanych damskich działań. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w osobliwy sposób sami staną się za chwilę częścią zwariowanej rewii strojów i modowych problemów. A skutek jest taki, że obaj stać się muszą kobietami, i to w bieliźniano-frywolnej wersji, co naturalnie powoduje szalone zawirowania, zabawne qui pro quo i mocno zaskakujące zwroty akcji. Damski biznes ma w sobie wiele z Pół żartem, pół serio, klasyki damsko-męskich przebieranek, które bawią, śmieszą i wymagają znakomitego aktorstwa.
I jeszcze jedna propozycja – na piękne zamknięcie lutego – 29 lutego (i 1 marca) czyli Judy Petera Quiltera, radosna i wzruszająca opowieść o znakomitej, szalonej i wybitnej artystce Judy Garland. Ze sceny płyną fenomenalnie wykonywane przez Justynę Szafran – Judy – przeboje wielkiej artystki, wśród nich oczywiście Somewhere Over the Rainbow – gdzieś na końcu tęczy – od którego (rolą małej Dorotki, wędrującej po krainie Oz) rozpoczęła się fantastyczna kariera wielkiej aktorki, obdarzonej głosem, który wciąż wzrusza i fascynuje. Judy to rewelacyjny spektakl grany rewelacyjnie przez świetnych aktorów.
I Judy, i Damski biznes to znakomita twarz teatru, i to nie tylko teatru komediowego.
Czyli przed Przekrętem wSPAniałym trudne zadanie – ale doświadczenie teatromańskie mówi, że zespół WTK doskonale sobie z trudnymi zadaniami radzi.
Anita Tyszkowska
Dave Freeman
Przekręt wSPAniały
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Wojciech Dąbrowski
Kostiumy: Beata Tomczyk
Muzyka: Bartosz Pernal
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Premiera: 16.03.2025