Znakomite spektakle, świetne teatry, prawdziwe gwiazdy… Wrocławski Teatr Komedia organizuje w czerwcu I Festiwal Festiwali „Komedia Roku”.
Do udziału w festiwalu zostały zaproszone najlepsze (nagradzane lub cieszące się największą frekwencją) spektakle komediowe grane w teatrach w całej Polsce. Jury i publiczność we Wrocławiu wybiorą najlepszy spektakl komediowy ubiegłego roku. Dobierając repertuar przeglądu, kierowano się przede wszystkim wartością artystyczną spektakli, reprezentujących tak niezwykle wymagający gatunek, jakim jest komedia. Miejscem czerwcowego święta komedii będą Wrocławski Teatr Lalek (pl. Teatralny 4) i Park Staromiejski.
Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 – będzie w czerwcu centrum szlachetnej rozrywki, śmiechu, który wzbogaca i pomaga zrozumieć świat. Podczas festiwalu widzowie obejrzą spektakle grane na scenach znakomitych polskich instytucji artystycznych, z których wiele było także prezentowanych poza macierzystą sceną przygotowujących je teatrów. Znacznie zwiększa to ich ogólnopolską rangę, świadczy o atrakcyjności przedstawień i sile ich oddziaływania. O randze festiwalu świadczy także skład jury, któremu przewodniczyć będzie wybitny teatrolog prof. Janusz Degler. Wraz z prof. Deglerem oceny wystawiać będą Emila Krakowska, Waldemar Krzystek i dyrektor artystyczny WTK Paweł Okoński. Jury wybierze najlepszą aktorkę, aktora i najlepszy spektakl I Festiwalu Festiwali „Komedia Roku”.
Marzeniem organizatorów jest to, aby czerwcowa impreza na stałe wpisała się w kulturalną mapę Wrocławia i w następnych latach miała kolejne edycje. Pierwszy, tegoroczny festiwal zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie także ze względu na imprezy mu towarzyszące: tenisowy turniej gwiazd filmu i teatru, recitale wybitnych twórców i spotkania z artystami.
Warto więc zaplanować sobie czerwiec jako miesiąc komedii… I Wrocławskiego Teatru Komedia, któremu owo spotkanie ze znakomitościami świata komedii zawdzięczać będziemy. To tu, w teatrze, najlepiej wszyscy wiedzą, jak wiele wymaga to pracy i jak bardzo warto efekt owej pracy zobaczyć. – Dlaczego warto? – pytam Wojciecha Dąbrowskiego, dyrektora WTK. Uśmiecha się: – Warto, bo…
I wymienia wiele „bo”. – Po pierwsze, bo warto przyjść dla uśmiechu – wylicza Wojciech Dąbrowski. – Po drugie, bo przyjeżdżają do nas gwiazdy z całej Polski i to one będą nas rozśmieszały. Warto i dlatego, że przyjeżdżają naprawdę znakomite teatry, cztery z Warszawy, jeden z Krakowa i jeden z Katowic, laureaci innych festiwali, więc spektakle, które prezentowane będą u nas, to spektakle naprawdę sprawdzone! Warto także przyjść, bo będzie bez wątpienia cudowna pogoda, czerwiec przecież, otwarty będzie Park Staromiejski, który – tak jak i piękny gmach Teatru Lalek – będzie do dyspozycji wszystkich, którzy na nasz festiwal przyjadą… Będzie klub festiwalowy, będziemy starali się przed spektaklami i po nich spotykać się z widzami. Ale to nie wszystkie powody, dla których warto na festiwal przyjść. Warto także dlatego, że zostaną na nim wręczone nagrody dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora, że wręczona będzie także nagroda za najlepszy spektakl I warto przyjść na samo zakończenie, w niedzielę, aby zobaczyć Marcina Dańca w jego najnowszym programie. Kończymy bowiem kabaretowym występem, po to, aby pokazać troszkę inną twarz zabawy słowem i aktorstwem. Warto przyjść i dlatego, że będzie można podziwiać wystawy przygotowane przez Akademię Sztuk Pięknych, przy klubie festiwalowym i w foyer teatru. To naprawdę kilka ważnych powodów, dla których warto wziąć udział w naszym święcie – uśmiecha się Wojciech Dąbrowski. I dodaje: – Naszym pierwszym święcie, ale mamy w tej chwili nieoficjalne zapewnienie, że jeśli festiwal się widzom spodoba – a liczymy na to, że tak – to będą festiwale następne, choć nie wiemy, czy co roku, czy co dwa lata, wszystko zależy od wielu czynników: od miasta, sponsorów, od reakcji widzów… W sumie, jeśli festiwal okaże się sukcesem, będziemy starali się go kontynuować i na pewno nie umrze śmiercią taką, jak wiele festiwali, które pokazują się i giną. Liczymy na to, że to się da utrzymać, bo festiwal w swej formule jest naprawdę oryginalny i ciekawy. Zaproszone zespoły bardzo chętnie chcą do nas przyjechać, co nas bardzo cieszy i – mówiąc nieskromnie – świadczy chyba dobrze o naszym teatrze. Mamy też nadzieję, że będziemy mocnym punktem ESK, a na pewno – będziemy zabawnym punktem na mapie Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury.
Anita Tyszkowska
www.teatrkomedia.com
Teatr Komedia z Warszawy
20 czerwca 2016 r. – godz. 18.00 i 21.00
„Ostra jazda” Norm Foster
Reżyseria: Mirosław Połatyński
Obsada: Julia Kamińska, Katarzyna Żak, Mirosław Baka, Jan Jankowski, Przemysław Sadowski
Teatr Bagatela – Kraków
21 czerwca 2016 r. – godz. 20.00
„Prawda… o zdradzie” Florian Zeller
Reżyseria: Henryk Jacek Schoen
Obsada: Marek Kałużyński, Magdalena Walach, Wojciech Leonowicz, Karolina Chapko
Agencja/Jerzy Bończak
22 czerwca 2016 r. – godz. 20.00
„Prezent urodzinowy” Robin Hawdon
Reżyseria: Jerzy Bończak
Obsada: Maria Pakulnis, Magdalena Wójcik, Jerzy Bończak, Tadeusz Chudecki, Marcin Troński
Teatr Syrena – Warszawa
23 czerwca 2016 r. – godz. 20.00
„Klub hipochondryków” Meggie W. Wrightt (Magdalena Wołłejko)
Reżyseria: Wojciech Malajkat
Obsada: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Magdalena Wołłejko, Piotr Siejka, Marcin Piętowski, Albert Osik, Marta Walesiak
Teatr Korez – Katowice
24 czerwca 2016 r. – godz. 20.00
„Swing” Abelard Giza
Reżyseria: Mirosław Neinert
Obsada: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Katarzyna Tlałka, Mirosław Neinert, Darek Stach
Teatr Polonia – Warszawa
25 czerwca 2016 r. – godz. 20.00
„Depresja komika” Michał Walczak
Reżyseria: Michał Walczak
Obsada: Rafał Rutkowski, Adam Woronowicz
Finał Festiwalu Festiwali „Komedia Roku”
Marcin Daniec
26 czerwca – godz. 18.00
Okazja spotkania się z tyloma znakomitymi teatrami w mieście nad Odrą (znanym przecież ze znakomitej jakości swoich przybytków Melpomeny) na progu lata nieprędko może się znowu zdarzyć. Warto więc jak najszybciej zadbać o bilety – ruszyła już ich sprzedaż!