niedziela, 27 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gryfów Śląski: Zapraszamy serdecznie na Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie!

W Gryfowie Śląskim dożynki gminne organizowane są corocznie, ale w tym roku będą to najważniejsze dożynki na Dolnym Śląsku.

– Dożynki odbędą się nad rzeką Kwisą, a w zasadzie w Gryfowie – mówi burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. – Rozpocznie się dolnośląskie święto plonów w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie, gdzie mszę świętą celebrować będzie ksiądz biskup diecezji legnickiej Zbigniew Kiernikowski, w asyście naszego proboszcza – księdza Krzysztofa Kurzei, dziekana naszego dekanatu. Po uroczystościach kościelnych uformuje się korowód, który przy dźwiękach Lubańskiej Orkiestry Dętej wraz z zespołami folklorystycznymi – „Rząsiniankami”, „Sołtysowymi Gryfinkami”, „Podgórzanami” i „Łużyczankami”, delegacjami wieńcowymi i zaproszonymi gośćmi przemaszeruje nową drogą na Bulwar nad Kwisą. Gospodarzem dożynek jest marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, współgospodarzami tego święta jest naszych siedem sołectw. Gminę Gryfów Śląski będzie reprezentował jeden centralny wieniec, wykonany przez naszą artystkę, jednocześnie sołtysa Wieży, Barbarę Pasiak.

Misterium Chleba przygotuje zespół „Łużyczanki” z Pobiednej prowadzony przez Teresę Kęską.

– Na ręce marszałka Przybylskiego i burmistrza Gryfowa zostanie przekazany uroczyście chleb – dodaje burmistrz Poniźnik. – A wśród zaproszonych gości będą także delegacje zagraniczne m.in. z Saksonii, Brandenburgii, Hradca Králové i Kraju Liberadzkiego. Chleby na nasze ręce przekaże starościna tegorocznych dolnośląskich dożynek, Magdalena Sawicka z Rząsin, która wraz z mężem prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolne. Większość użytków rolnych stanowią w nim trwałe użytki zielone, a głównymi uprawami są zboża i rośliny motylkowe przeznaczone na paszę dla bydła. Państwo Sawiccy specjalizują się w produkcji mleka, stado podstawowe liczy 20 krów, z których uzyskują ponad 100 tys. litrów mleka rocznie, a najlepsze krowy biorą udział w wystawach zwierząt hodowlanych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Starostą dożynek jest Tomasz Krawczyk z Wieży, który przejął gospodarstwo po swoich rodzicach i wraz z żoną Joanną prowadzą 170-hektarowe gospodarstwo o kierunku mlecznym i mięsnym. Mają 130 sztuk bydła, w tym 50 krów mlecznych, a roczna produkcja mleka sięga ponad 250 tys. litrów.

Tradycyjnie będą zaprezentowane wieńce z wszystkich dolnośląskich powiatów.

– A dożynki otworzymy z marszałkiem cepami – uśmiecha się Olgierd Poniźnik. – Uderzymy zatem w snopki zboża z pszenicą, a wszystkim zacnym gościom podarujemy pamiątkowe sierpy i kalendarze żniwne na rok 2019. Będzie oczywiście konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a jurorom tego konkursu przewodniczyć będzie Elżbieta Berent, kierownik wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. Najpiękniejszy wieniec w nagrodę pojedzie później do Spały na ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w trzecią niedzielę września. A potem koncerty i występy także naszych zespołów folklorystycznych oraz kapeli „Wędrowne Gitary”, która już u nas gościła, wykonując covery „Czerwonych Gitar”. Nie zabraknie także disco polo, które ostatnio cieszy się wielkim powodzeniem. Zatem na koniec wystąpi zespół „MAXX DANCE”. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do Gryfowa Śląskiego na Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie i obiecuję Państwu wiele fajnych przeżyć i moc dobrej zabawy! Będzie nam niezmiernie miło Państwa gościć na wspaniałej i gościnnej gryfowskiej ziemi.

HS