piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gryfów Śląski: Jesteśmy ludźmi tej ziemi…

W pierwszą niedzielę września odbyły się Dożynki Wojewódzkie Dolnego Śląska. Tym razem rolników, sadowników, pszczelarzy, ogrodników, działkowców, hodowców gościł Gryfów Śląski.

Było tłumnie, kolorowo, radośnie. A ponieważ dożynki, czyli święto zebranych plonów, z dawien dawna są okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, toteż właśnie od tego rozpoczęło się rolnicze święto. W kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej mszy świętej w intencji rolników przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nabożeństwo dziękczynne rozpoczął średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, matko Polsko”). Ten XIII-wieczny utwór wiele stuleci temu śpiewało polskie rycerstwo po odniesionych zwycięstwach. Później pieśń towarzyszyła uroczystościom narodowym. Zgodnie z tradycją, podczas mszy świętej poświęcone zostały również rozstawione wokół kościoła wieńce dożynkowe.

W słowie do wiernych biskup Zbigniew Kiernikowski mówił o konieczności nauczenia się dziękowania, o potrzebie umiejętności dzielenia się z innymi, o pielęgnowaniu ludzkiej solidarności. Zaznaczył, że powinniśmy dziękować za doświadczenia, z jakimi spotykamy się w naszym życiu, w tym także za wydarzenia trudne, które nas zaskakują, i za te pomyślne, które nas umacniają. Zaapelował do uczestników dożynkowego spotkania o życie nienaganne, sprawiedliwe, z prawdą w sercach. – Odkrywajmy każdego dnia sens naszej pracy i ludzkiej współpracy. (…) Pamiętajmy też nieustannie, że w naszym życiu nie jesteśmy panami, ale sługami tego, co wokół – mówił biskup Zbigniew Kiernikowski. Zaznaczył jednocześnie, że tradycja dziękczynienia Bogu za plony i radość z tym związana są czymś bardzo ważnym. Bo to ona między innymi kształtuje właściwe postawy i przypomina nam wszystkim, że jesteśmy ludźmi tej ziemi.

Po zakończeniu mszy świętej barwny korowód przeszedł ulicami Gryfowa Śląskiego na bulwar nad Kwisą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości dożynkowych. W korowodzie szły delegacje ze wszystkich powiatów w regionie. Grały kapele ludowe. Niesione były wieńce dożynkowe, które wzbudzały ogromne zainteresowanie. Bo rzeczywiście były to często swoiste arcydzieła. W tym roku wiele z nich zawierało także elementy patriotyczne. Rolnicy nie zapomnieli o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bulwar nad Kwisą tłumnie wypełnił się mieszkańcami i gośćmi, którzy przyjechali z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Był m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, senator RP Rafał Ślusarz, posłanka na Sejm RP Zofia Czernow, przedstawiciele diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, liczni samorządowcy.

Delegacje dożynkowe powitali gospodarz Dożynek Wojewódzkich marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik. Odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Odczytany został także list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który swoim patronatem objął dolnośląskie uroczystości. W liście prezydent RP napisał m.in.: „Życzę, aby Państwa niezastąpiona praca na ojczystej ziemi przyniosła dobre plony, aby pracy towarzyszyły satysfakcja i radość, a polska wieś z każdym rokiem stawała się coraz silniejsza ekonomicznie i zasobniejsza”.

Marszałek Cezary Przybylski przyjął również bochen chleba od starostów Święta Plonów. A byli nimi Tomasz Krawczyk z miejscowości Wieża koło Gryfowa Śląskiego (gospodaruje na 170 hektarach, zajmuje się hodowlą krów) oraz Magdalena Sawicka z Rząsin (razem z mężem uprawia 40 hektarów ziemi, zajmuje się przede wszystkim produkcją mleka).

Zebranych w rymowany sposób powitał Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego: – Witam Państwa serdecznie i gorąco wśród tych pagórków leśnych, wśród tych łąk zielonych, szeroko nad błękitną Kwisą i Olzą rozciągnionych, wśród tych pól malowanych zbożem rozmaitem, pozłacanych Młyńską pszenicą i Wolbromowskim żytem. Gdzie barszcz Sosnowskiego jak świerzop, a gryka jak śnieg biała. Gdzie panieńskim rumieńcem niejedna gryfowska dziewczyna do rolnika pała.

Natomiast Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, zwracając się do zgromadzonych powiedział m.in.: – W sposób szczególny chcę podziękować rolnikom, ponieważ dożynki są jedną z najpiękniejszych tradycji kultywowanych w naszej historii od wieków. I to, co tutaj się dzieje, te przepiękne wieńce, darowanie chleba jest tego wyrazem. To szczególny dzień, w którym składamy podziękowania rolnikom za całoroczny trud, a przede wszystkim za zbiory, z których możemy być dumni. Tym bardziej dumni, tym bardziej chcemy podziękować rolnikom, ponieważ ten rok był wyjątkowo trudny. Obchodzenie Święta Plonów pokazuje nam, jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, a zarazem zwraca uwagę na jej piękno i sens. Drodzy rolnicy, w najważniejszych chwilach zawsze pokazywaliście, jak ważne jest dla was przywiązanie do polskiej ziemi i tradycji. To właśnie wy wiecie najlepiej, jak uszlachetnia ciężka, uczciwa praca. Dość powiedzieć, że to wy jesteście jedną z nielicznych grup zawodowych w Polsce pielęgnującą staropolskie tradycje w sposób zasługujący na najwyższą pochwałę. Prócz spuścizny swoich ojców, dziadów, pradziadów pokazujecie następnym pokoleniom nieocenioną wiedzę i doświadczenie zawodowe – mówił Cezary Przybylski.

Podczas Święta Plonów w Gryfowie Śląskim było też czyszczenie zboża przeznaczonego na tegoroczne siewy. Zespół „Łużyczanki” z Pobiednej zaprezentował obrzęd dożynkowy Misterium Chleba. Jury kierowane przez Elżbietę Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, wskazało też najpiękniejsze wieńce. Wszystkie były piękne, ale na dożynkowym podium stanęły te, które reprezentowały powiat trzebnicki, powiat ząbkowicki i powiat lubański.

(oto)