niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Grębocice: Radość wieńcząca żniwa

Orszak z wieńcem, chlebem, darami i pieśnią dożynkową na ustach: „Plon niesiemy plon Panu Bogu w dom. Dzięki za ziemię co rodzi i wiatr co po polu chodzi, za nasze żyta…” rozpoczął uroczystą mszę świętą inaugurującą tegoroczne dożynki powiatu polkowickiego.

Dożynki organizowane przez Starostwo Powiatowe w Polkowicach odbyły się w tym roku w Grębocicach. Zgodnie z tradycją rozpoczęła je msza święta w kościele pw. św. Marcina z Tours. Podczas homilii była mowa o sprawiedliwym podziale dóbr i wielkim znaczeniu wspólnoty. Te dwie sprawy mają zasadnicze znaczenie dla szczęścia jednostek i wszystkich wespół. Kiedy bowiem jest się razem w sprawiedliwym świecie, dużo łatwiej zmagać się z wszelkimi trudnościami. Również radość z sukcesów wspólnie świętowana jest pełniejsza.

Tradycja dożynek w Polsce sięga prawdopodobnie już XVI wieku, od momentu gdy na naszej ziemi rozwinęła się folwarczno-dworska gospodarka. Od samego początku święto to miało charakter ludowy i połączone było z wieloma wyjątkowymi obrzędami, m.in. z wiciem słomianego wieńca, który poświęcony podczas uroczystości miał zapewnić dostatek i szczęście. Tego wszystkiego nie zabrakło także w Grębocicach.

Po uroczystej mszy świętej dożynkowy pochód do grębocickiego parku poprowadzili tegoroczni starostowie dożynek – Elżbieta Szczepańska z Rzeczycy i Dariusz Wolski z Żabic. Wspólnie z nimi delegacje wieńcowe z sześciu gmin powiatu polkowickiego prowadzili gospodarze dożynek – starosta polkowicki Marek Tramś i wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński. I chociaż pogoda w tym roku nie należała do najlepszych, a deszcz troszkę przeszkadzał w zabawie, to narzekających trudno było spotkać.

Podczas części oficjalnej gospodarze rolniczego święta dziękowali rolnikom za ich pracę, która w tym roku była chwilami wyjątkowo ciężka. Nie zabrakło rzecz jasna podzielenia się chlebem i oceny wspaniałych dożynkowych wieńców. W tym roku miano najpiękniejszego wieńca powiatu polkowickiego otrzymał ten przywieziony przez mieszkańców gminy Grębocice z sołectwa Retków.

Na dożynkach w Grębocicach wyraźnie zaznaczyły się również akcenty góralskie. W ramach współpracy powiatu polkowickiego i powiatu limanowskiego przyjechał góralski Zespół „Szczyrzycanie”. Występował on m.in. w Piwnicy pod Baranami i Starym Teatrze w Krakowie. Uczestniczył również w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Na dożynkach koncertowała także „góralska gwiazda” – zespół Zakopower.

mtm