czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Grębocice: Najważniejszy jest komfort mieszkańców

Tegoroczny budżet gminy Grębocice wynosi ponad 100 mln zł i jest budżetem bardzo proinwestycjnym, a planów na bieżącą kadencję w gminie Grębocice jest naprawdę dużo. Każdy dotyczy innego aspektu życia, ponieważ Grębocice słyną ze zrównoważonego programu rozwoju.

Ponad 100 mln zł – tyle wynosi tegoroczny budżet gminy Grębocice uchwalony przez Radę Gminy 29 grudnia 2023 roku.

– Kwota niebywała i pierwsza w historii naszego samorządu. Jesteśmy w stu procentach zabezpieczeni finansowo – przekonuje wójt Roman Jabłoński. Wydatki przekroczą 100 mln zł, a blisko połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje. – W dużej mierze to zasługa Polskiego Ładu, w ramach którego wszystkie gminy otrzymywały dofinansowania. W naszym przypadku było to około 13 mln zł, które ujęto w tym budżecie. Nie bez znaczenia są również wpływy ze strony KGHM Polska Miedź S.A., jak i zwiększająca się liczba mieszkańców i wpływy z PIT-u i podatków lokalnych – mówi wójt.

Sesja absolutoryjna – na zdjęciu przewodniczący Rady Gminy Grębocice Marek Pakiet (z lewej)
i wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński

Wśród najważniejszych zadań jakie zostaną wykonane znalazły się: budowa nowego budynku przedszkola w Grębocicach, budowa świetlicy wiejskiej w Żabicach oraz rozbudowa hali sportowej w Rzeczycy. Nie zabraknie też inwestycji drogowych. Remontu doczeka się m.in. ul. Legnicka w Grębocicach – ta inwestycja jest już w trakcie realizacji. Koszt tego zadania oszacowano na 6 mln zł. W budżecie znalazły się także środki na mniejsze inwestycje, jak remonty świetlic czy wymiana oświetlenia ulicznego.

Ponadto gmina od lat dofinansowuje inwestycje powiatowe na swoim terenie. Dzięki temu drogi powiatowe na jej terenie są remontowane i modernizowane. Gmina wykonała też krok do przodu i przejęła kilka dróg powiatowych, by móc je bez problemu wyremontować z gminnego budżetu.

– Wykonaliśmy taki manewr, że przejęliśmy od powiatu drogi na terenie miejscowości Grębocice, aby je szybciej wyremontować. Przejęliśmy: ul. Legnicką, Głogowską, Długą, Pocztową i dziś jesteśmy w trakcie remontu ul. Legnickiej. W trakcie przygotowywania jest dokumentacja na ul. Pocztową, Głogowską i Długą – informuje wójt.

Rosnący z roku na rok budżet niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Gmina Grębocice doskonale radzi sobie ze wszystkimi zadaniami, a rządzący od 2002 roku wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński za swoją pracę każdego roku uzyskuje wotum zaufania od radnych – 18 czerwca po raz 22. otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za miniony rok. W tym roku było to już drugie wotum zaufania dla niego – pierwsze uzyskał od mieszkańców gminy podczas wyborów samorządowych. Za sterami gminy zasiada ponad dwie dekady i nadal ma mnóstwo pomysłów na jej dalszy rozwój.

– Bycie wójtem to patrzenie na gminę nie w perspektywie trwającej 5-letniej kadencji ale patrzenie dalej, w jej przyszłość. Dlatego istotny jest długofalowy plan i strategia rozwoju, wybiegający poza jedną kadencję – mówi Roman Jabłoński.

Planów na bieżącą kadencję w gminie Grębocice jest dużo.

– W dalszym ciągu dążyć będziemy do zapewnienia jak najlepszego komfortu życia mieszkańców. Chcę, by realizowane wspólnie z Radą Gminy Grębocice zadania satysfakcjonowały mieszkańców i spełniały ich oczekiwania. Dlatego w nadchodzącej kadencji stawiać będziemy m.in. na: rozwój budownictwa jednorodzinnego, remonty istniejących dróg gminnych, budowę nowych dróg gminnych, dofinansowywanie remontu dróg powiatowych, budowę mieszkań komunalnych, budowę świetlic wiejskich, dofinansowywanie działań proekologicznych dla mieszkańców, przygotowanie obiektu przeznaczonego dla seniorów, realizację programów profilaktycznych oraz opiekę specjalistyczną, rozwój bazy rekreacyjnej i sportowej, rozwój komunikacji gminnej i poprawę bezpieczeństwa poprzez doposażenie jednostek OSP.

www.grebocice.com.pl