wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Granie Pod Bocianem

Koncerty Hawdalowe już na stałe wpisały się w kulturalną mapę Wrocławia. Dlatego pewnie warto wpaść na „Jazzowe inspiracje” do Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu (23 listopada). W programie „Jazzowych inspiracji” znajdą się kompozycje synagogalne wypełnione jazzowymi dźwiękami saksofonu.

Kompozycje synagogalne wypełnione jazzowymi dźwiękami saksofonu – to zapowiedź najbliższego koncertu w ramach cyklu Koncertów Hawdalowych w Synagodze pod Białym Bocianem. Na jednej scenie zobaczymy wybitnego saksofonistę Piotra Barona, znakomitego organistę Piotra Rojka oraz jedyny chór synagogalny w Polsce, który współpracuje z największymi kantorami naszych czasów – wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Modlitwy synagogalne, kołysanki, twórczość tradycyjna i ludowa oraz niespodzianki, sami artyści nie wiedzą gdzie ich to zaprowadzi.

O pomyśle na połączenie muzyki żydowskiej z jazzem opowiada Stanisław Rybarczyk – twórca i dyrektor artystyczny Koncertów Hawdalowych.

– Obydwaj z Piotrem Baronem, jako artyści szukamy inspiracji w podobnych miejscach w podobnych rzeczywistościach i wartościach. Ekscytują nas podobne doznania estetyczno-artystyczne i intelektualne. Dlatego postanowiliśmy spróbować połączyć nasze siły twórcze. Spróbować natchnąć śpiewy kantorów i chazanów jazzowymi dźwiękami saksofonu. Zawsze mówiłem, że muzyka żydowska jest oddechem wieczności, a szczególnie synagogalna, jazz jako muzyka improwizowana wydaje się pochodzić z tego samego źródła.

Śpiewacy Chóru Synagogi pod Białym Bocianem i wybitny jazzman Piotr Baron będą improwizować na odwieczne tematy synagogalne. Zaprezentują utwory zarówno oryginalne wypełnione nowymi inspiracjami, jak również nowe aranżacje tematów. Koncert wypełni muzyka synagogalna i tradycyjna muzyka żydowska. Usłyszymy między innymi nowe wersje: Kiddusha Kurta Weila, Josepha Rosenblatta Kaddish, Abrahama Ellsteina Avijnum Alkejnum – modlitwy, prośby o wybaczenie wszystkich grzechów.

Muzycy spróbują tego wieczoru odnaleźć improwizowane korzenie tradycji żydowskiej i jazzu. (in)

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02; Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34 oraz na godzinę przed koncertem.