środa, 14 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nagroda Grammy dla Giancarlo Guerrero

Giancarlo Guerrero, dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej, otrzymał Grammy w kategorii Best Classical Contemporary Composition. Nagrodę przyznano mu za album Rouse: Symphony No. 5 nagrany z Nashville Symphony.

Giancarlo Guerrero jest dyrektorem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej już drugą kadencję. Występuje na całym świecie, m.in. w Baltimore, Cincinnati, Chicago, Cleveland, Dallas, Detroit, Indianapolis, Los Angeles, Milwaukee, Montrealu, Filadelfii, Seattle, Toronto i Vancouver. Współpracuje ze znakomitymi zespołami, w tym z orkiestrami symfonicznymi takimi jak: National Symphony Orchestra, hr-Sinfonieorchester, Brussels Philharmonic, Deutsche Radio Philharmonie, Orchestre Philharmonique de Radio France, Netherlands Philharmonic Orchestra, Residentie Orkest, NDR Radiophilharmonie, Orquesta Sinfónica de Galicia, London Philharmonic Orchestra, Queensland Symphony Orchestra i Sydney Symphony Orchestra.

W czasie trasy koncertowej w 2020 roku razem z NFM Filharmonią Wrocławską zaprezentował trzynaście koncertów w siedmiu stanach USA. Zabrzmiały wówczas dzieła Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořáka, Béli Bartóka, Fryderyka Chopina oraz Witolda Lutosławskiego. Zespołowi towarzyszyli znakomici soliści: pianiści Piotr Anderszewski oraz David Fray, jak również skrzypkowie Janusz Wawrowski i Bomsori Kim, z którą NFM Filharmonia Wrocławska i Giancarlo Guerrero nagrali niedawno płytę dla Deutsche Grammophon.

Giancarlo Guerrero o pracy we Wrocławiu:

„Zawsze pamiętam o kontekście historycznym Wrocławia. Jest on dla mnie szczególnie ważny, dlatego że mieszkam w Stanach Zjednoczonych, a wychowałem się w Kostaryce. Muzyka klasyczna zaś jest dziedzictwem europejskim z całym swoim bagażem historycznym, którego w Ameryce nie mamy. Tym bardziej cieszę się, że zostałem zawodowym dyrygentem i mogę być częścią tej historii. Wykonywanie muzyki w miejscu, w którym powstała lub dla którego została napisana, jest dla mnie szczególnie ważne. Jednak fakt ten sprawia również, że czuję się onieśmielony. Myślę, że wy, Europejczycy, myślicie o tym inaczej, bo jest to dla was codzienność. Jednocześnie muszę podkreślić, że Wrocław stał się dla mnie drugim domem, za którym teraz – w czasie pandemii– bardzo tęsknię”. (fragment wywiadu przeprowadzonego przez Piotra Matwiejczuka z „Ruchu Muzycznego”, opublikowanego w booklecie do płyty CD z I Symfonią Brahmsa nagraną z NFM Filharmonią Wrocławską)

—————————————————————————

GIANCARLO GUERRERO, dyrygent

Dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej, sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy, dyrygent, dyrektor muzyczny Nashville Symphony oraz pierwszy dyrygent gościnny Orquestra Gulbenkian w Lizbonie. Ceniony jest za „porywającą sztukę dyrygencką i dbałość o szczegóły” („Seattle Times”) w „ekspresyjnych i przejmujących wykonaniach” („Boston Globe”), które są „jednocześnie pełne energii, pasji i bardzo dopracowane” („BachTrack”).

Giancarlo Guerrero

Giancarlo Guerrero propaguje twórczość wybitnych kompozytorów amerykańskich, m.in. poprzez zamawianie, wykonywanie i nagrywanie nowych dzieł. Ma w swoim dorobku jedenaście światowych prawykonań i piętnaście nagrań muzyki amerykańskiej; wśród nich znalazły się utwory Michaela Daugherty’ego, Terry’ego Rileya i Jonathana Leshnoffa.

Latem 2020 roku, mimo że koncerty na żywo zostały w dużej mierze odwołane z powodu pandemii koronawirusa, wytwórnia Naxos wydała – pod batutą dyrygenta i z udziałem Nashville Symphony – trzy nowe albumy. Według recenzenta „Gramophone” pierwszy z nich, z utworami Aarona Jaya Kernisa, artyści nagrali „z mocą i pasją”; kolejne dwa – z muzyką Christophera Rouse’a oraz z Opera Without Words Tobiasa Pickera – według „The New Yorker” prezentują „ekspresyjne wykonania”. W magazynie internetowym
„Texture” napisano: „Jest rzeczą oczywistą, że wszyscy trzej [kompozytorzy] są w najlepszych rękach, gdy ich utwory są wykonywane przez Guerrero i Nashville Symphony”.

W sezonie 2019/20 artysta wystąpił w Elbphilharmonie w Hamburgu z NFM Filharmonią Wrocławską, by następnie wyruszyć z nią na tournée do Ameryki Północnej; towarzyszyli im także pianiści Piotr Anderszewski i David Fray oraz skrzypkowie – Janusz Wawrowski i Bomsori Kim. Wspólnie odwiedzili 13 miast, w tym Chicago, Indianapolis, Nashville, jak też miasta na Florydzie i w Kalifornii. Podczas tej trasy koncertowej, pierwszej wizyty NFM Filharmonii Wrocławskiej w Ameryce Północnej od 2012 roku, w programie znalazły się – „zagrane z blaskiem i zaangażowaniem” („The Classical Review”) – utwory polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. W styczniu 2021 r. Narodowe Forum Muzyki wydało pierwszy album Giancarla Guerrero z NFM Filharmonią Wrocławską zawierający I Symfonię i Uwerturę akademicką Brahmsa.

W sezonie 2019/20 Giancarlo Guerrero ponownie poprowadził Boston Symphony Orchestra i Bilbao Symphony Orchestra. Wiosną 2020 miał w planach koncerty z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Frankfurter Opern- und Museumsorchester oraz New Zealand Symphony Orchestra. Podczas gdy występy w Ameryce Północnej i Południowej jesienią 2020 roku – m.in. z Nashville Symphony (cały sezon), San Francisco Symphony (debiut), Boston Symphony Orchestra i Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo – zostały odwołane, dyrygent wziął udział w transmitowanym koncercie z Houston Symphony w sierpniu 2020 roku.

Jesienią 2020 i wiosną 2021 roku Giancarlo Guerrero powróci do Europy, by wykonać utwory Beethovena z Orquestra Gulbenkian i poprowadzić NFM Filharmonię Wrocławską w ośmiu różnych programach, w tym podczas sesji nagraniowej z udziałem skrzypaczki Bomsori Kim.

Dyrygent występuje ze znakomitymi zespołami na całym świecie, w tym z orkiestrami symfonicznymi Baltimore, Cincinnati, Chicago, Cleveland, Dallas, Detroit, Indianapolis, Los Angeles, Milwaukee, Montrealu, Filadelfii, Seattle, Toronto, Vancouver i z National Symphony Orchestra w Ameryce Północnej, a także z hr-Sinfonieorchester Frankfurt, Brussels Philharmonic, Deutsche Radio Philharmonie, Orchestre Philharmonique de Radio France, Netherlands Philharmonic Orchestra, Residentie Orkest (Haga), NDR Radiophilharmonie (Hanower), Orquesta Sinfónica de Galicia, London Philharmonic Orchestra, Queensland Symphony Orchestra i Sydney Symphony Orchestra.

Artysta zajmował wcześniej stanowiska głównego dyrygenta gościnnego The Cleveland Orchestra’s Miami Residency, dyrektora muzycznego Eugene Symphony oraz dyrygenta (Associate Conductor) Minnesota Orchestra.

Urodzony w Nikaragui Giancarlo Guerrero wyemigrował w dzieciństwie do Kostaryki, gdzie dołączył do lokalnej orkiestry młodzieżowej. Studiował grę na perkusji i dyrygenturę na Baylor University w Teksasie i uzyskał stopień magistra dyrygentury na Northwestern University. Początki kariery artysty były związane z orkiestrami młodzieżowymi, dlatego jest on szczególnie zaangażowany w prowadzenie orkiestr studenckich i współpracował w tym zakresie z Curtis School of Music, Colburn School w Los Angeles, National Youth Orchestra (NYO2) i Yale Philharmonia, a także z Nashville Symphony w ramach programu Accelerando oraz Akademią Orkiestrową NFM; zespoły te zapewniają intensywną edukację muzyczną obiecującym młodym studentom.