wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gogolin: Tempa nie zwalniają

Jest sprawnie zarządzanym organizmem samorządowym, a rozmiar realizowanych zadań inwestycyjnych i konsekwencja w działaniach mogłyby zadowolić wiele gmin, i to nie tylko na Opolszczyźnie. Zatem nikogo nie powinno dziwić, że osadnictwo i rozwój mieszkalnictwa w gminie Gogolin nabrały niezłego tempa. Także dlatego, że miejscowy samorząd, wzbogacając infrastrukturę gminy, stawia między innymi na rozbudowę bazy sportowo-rekreacyjnej.

Potencjał gospodarczo-intelektualny każdej gminy buduje się także dzięki nowym mieszkańcom i wie o tym dobrze każdy z doświadczonych samorządowców. W Gogolinie szanowani są starsi mieszkańcy, którzy latami budowali gminę i są jej solą, ale stwarza się dobre warunki także dla nowych osadników. We wrześniu sprzedano cztery działki pod budowę domków jednorodzinnych na nowo budowanym osiedlu Dębowym w Gogolinie i rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż dwóch działek budowlanych, na których zbudowanych zostanie sześć kolejnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przez spółkę komandytową – Osiedle Mieszkaniowe Ligonia Spółka z o.o. z Komornik.

Joachim Wojtala
Joachim Wojtala

– Nie zwalniamy tempa i działamy planowo, a niebawem poznamy wykonawcę niemal 700-metrowej drogi, która będzie trzonem nowego układu komunikacyjnego na tym osiedlu – wyjaśnia burmistrz Joachim Wojtala. – Nasza spółka komunalna buduje tam już sieci wodną i kanalizacyjną, a poza tym wyznaczamy nowe drogi, będą ścieżki rowerowe i chodniki.

Spółka Osiedle Mieszkaniowe Ligonia w ubiegłym roku nabyła obszar, na którym buduje czternaście domków w zabudowie szeregowej – była to pierwsza sprzedana przez Gminę Gogolin część terenu z prawie 10-hektarowego kompleksu przeznaczonego pod budowę nowego osiedla – a teraz inwestor wybuduje sześć budynków mieszczących po dziewięć mieszkań o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych.

– W przeciągu kilku lat przybędą nam w tym rejonie Gogolina 54 mieszkania i zapewne kilkanaście domów. Będą się tu osiedlały nowe rodziny, a do końca października przedstawiona zostanie koncepcja funkcjonalno-użytkowa dla mającego powstać na osiedlu Dębowym oddziału żłobkowo-przedszkolnego dla 150 dzieci – zapowiada burmistrz Joachim Wojtala.

Nie mniej ważna dla całej miejscowej społeczności będzie przebudowa gogolińskiego basenu, a według programu funkcjonalno-użytkowego rozbudowy tego obiektu, powstaną zewnętrzne i wewnętrzne baseny rekreacyjne i sportowe wraz z kompleksem zjeżdżalni, sauną, jacuzzi i placami zabaw.

– Chcemy wybudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt na miarę XXI wieku i będziemy przygotowani, jeśli pojawi się możliwość aplikowania o fundusze na tego rodzaju przedsięwzięcie z Unii Europejskiej – podkreśla burmistrz Joachim Wojtala. – Ale dzisiaj naszym priorytetem jest budowa wiaduktu w Gogolinie i nowego układu komunikacyjnego.

HS