poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gogolin: Piękne rocznice

Gogolin obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich oraz 50. rocznicę odsłonięcia pomnika Karolinki i Karliczka. Obchody z tej okazji odbyły się w dniach 26-28 maja.

Gogolin – niewielka miejscowość przemysłowo-rolnicza – po II wojnie światowej odbudowywała i systematycznie powiększała swój potencjał. Rosły również ambicje miejscowych władz. Tak jak przed wojną, olbrzymie znaczenie gospodarcze miały miejscowe i okoliczne zakłady wapiennicze, po 1945 r. zrzeszone w przedsiębiorstwie Opolskie Zakłady Przemysłu Wapienniczego w Gogolinie. Warto podkreślić, że gogolińskie zakłady produkcyjne należały do ścisłej czołówki krajowej. W latach 1952, 1960, 1961 i 1962, za znakomite wyniki produkcyjno-ekonomiczne, załoga zdobyła prestiżowy Sztandar Przechodni Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Zarządu Głównego Związków Zawodowych. Gogolin był wprawdzie małą miejscowością, ale znaną marką, rozpoznawalną w środowiskach decydentów polityczno-gospodarczych, zorientowanych na rozwój krajowego przemysłu ciężkiego. W tej sytuacji dążenia do uzyskania przez Gogolin praw miejskich były w pełni uzasadnione, kwitnący przemysł był bowiem potężnym atutem w ręku miejscowych władz. W 1954 r. podjęto pierwsze kroki w tym kierunku W 1957 r. powstało osiedle Gogolin, czyli jednostka administracyjna pośrednia pomiędzy gromadą a miastem. Po dwunastu latach starań, z dniem 1 stycznia 1967 r., Gogolin otrzymał status miasta. Był to olbrzymi sukces władz. 26 stycznia 1967 r. odbyła się w ratuszu uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej w Gogolinie, podczas której nastąpiło wręczenie symbolicznego klucza do miasta.


 

Karolinka – symbol Ziemi Gogolińskiej

Pomnik przedstawiający Karolinkę i Karliczka z flaszeczką wina nawiązuje bezpośrednio do najsłynniejszej pieśni śląskiej „Poszła Karolinka do Gogolina”. Szymon Koszyk, publicysta i działacz narodowy, inicjator budowy pomnika, wskazywał przede wszystkim, iż pieśń ta była i jest najbardziej rozpoznawalną wizytówką śląskiej kultury. Najpopularniejsza na Śląsku „śpiewka” stała się ambasadorem śląskiej kultury ludowej w Europie, a nawet na drugiej półkuli. Wędrowała ze Ślązakami wszędzie tam, gdzie emigrowali za chlebem. Gogolin wydawał się optymalnym miejscem, gdzie taki pomnik mógłby powstać. Tekst pieśni bezpośrednio wskazuje przecież na tę miejscowość… Warto przypomnieć, że inicjatywie budowy pomnika patronowało Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, organizacja zajmująca się umacnianiem polskości na Ziemiach Odzyskanych. Przesłanie tego monumentu podkreśla umieszczona przy nim tablica.


 

Jubileuszowe obchody

Trzydniowe obchody jubileuszu miasta rozpoczęło kameralne spotkanie z księdzem arcybiskupem Alfonsem Nossolem, z okazji 26. rocznicy zainicjowania dobrosąsiedzkich kontaktów polsko-niemieckich i na pamiątkę Mszy Pojednania w Krzyżowej. Wieczorem na gogolińskim Placu Benedyktyńskim odbyła się natomiast biesiada, której tematem przewodnim była pieśń ludowa, która rozsławiła Gogolin na całym świecie.

W sobotni poranek na ręce osób szczególnie zasłużonych dla Gogolina, które w minionym półwieczu kierowały rozwojem miasta, zostały przekazane podziękowania i gratulacje. Podczas uroczystej konferencji z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich Gogolinowi, która odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, wręczone zostały również Nagrody Honorowe – Statuetki Karolinki. Wpisem do Złotej Księgi Gminy Gogolin włodarze partnerskich miast i gmin oraz wicemarszałek województwa opolskiego i starosta krapkowicki potwierdzili chęć dalszej dobrej współpracy na kolejne 50 lat. A w podziękowaniu za wszelkie gesty życzliwości, na ręce partnerów przekazano pamiątkowe statuetki Karolinki i Karliczka. W południe delegacje samorządowe miast i gmin partnerskich posadziły symboliczne, jubileuszowe dęby w Parku Miejskim przy ul. Ligonia. Natomiast wieczorem, ulicami Gogolina przemaszerowały orkiestry, by następnie udać się na Plac Benedyktyński. Tam siedem formacji odegrało wspólnie pieśń „Poszła Karolinka…”, otwierając tym samym Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Dętych w Gogolinie.

Niedzielne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, ze wspaniałą oprawą muzyczną Stadtkapelle Schongau i głębokim przesłaniem księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola. Zwieńczeniem trzydniowych obchodów był Koncert Galowy XX Opolskiego Święta Pieśni Ludowej w Gogolinie. Gościem specjalnym był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.