sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Świdnica: Chleb nasz powszedni

Dożynki to najpiękniejsza tradycja jaką mamy – mówiła na Święcie Plonów Gminy Świdnica w ostatnią niedzielę sierpnia wójt Teresa Mazurek. – Są bardzo ważne, bo przypominają nam, że dzięki pracy rolników widzimy na naszym stole piękny chleb. Drodzy rolnicy! Chciałabym wam życzyć, aby nastały dobre czasy dla rolnictwa, żeby na co dzień towarzyszył wam wielki szacunek, bo to zawód, który mogą wykonywać nieliczni: ci, którzy kochają ziemię!

Rolników i tych, którzy chcieli za ich trud podziękować, zebrało się 31 sierpnia na dożynkach gminy Świdnica przed pałacem w Krzyżowej ogromnie wiele. Uroczystości, które w tym roku przygotowało sołectwo Boleścin wraz z gminą i GOKSiR, rozpoczęły się mszą świętą polową, którą celebrował JE ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec. Zza przepięknie usytuowanego na pałacowych schodach ołtarza mówił: – Wdzięczność to piękna cnota i dzisiaj jest czas, żeby Panu Bogu podziękować za to, co nam dała ziemia… Słowo „dziękujemy” adresujemy też do rolników, do tych, którzy jak tradycja mówi „żywią i bronią”. Chleb to wynik współdziałania Boga i człowieka – Pan Bóg daje pogodę, daje siłę, ziemię, wzbudza w nas zapał do pracy, a my odpowiadamy naszym zaangażowaniem, naszą współpraca z Panem Bogiem…

Słów JE biskupa Ignacego Deca goście dożynek słuchali z wielką uwagą. A było ich wielu – przybyli parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele władz miasta Świdnica, sejmiku wojewódzkiego, powiatu świdnickiego, radni, oficerowie straży pożarnej, policji, leśnicy, ale najważniejsi byli mieszkańcy gminy i jej rolnicy. W dożynkach brali udział przedstawiciele wszystkich 33 sołectw gminy – z wieńcami, bochnami chleba i pięknie przygotowanymi straganami. Były też delegacje z gmin partnerskich gminy Świdnica – niemieckiego Lampertheim, belgijskiego Maldegem i Żukowa – kartuskiej gminy, z którą partnerskie porozumienie gmina Świdnica podpisała właśnie w ową sierpniową niedzielę.

Po mszy i poświęceniu przez JE biskupa Ignacego Deca wieńców dożynkowych – ich rozmaitość i uroda były naprawdę niezwykłe! – ruszył dożynkowy korowód. Później przyszedł czas na Misterium Chleba – Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” i Zespół Tańca „Krąg” opowiedziały tańcem i pieśnią o tym, jak z miłości do ziemi, do ludzi, do pracy, rodzi się chleb nasz powszedni. Jego bochen wręczyli wójt Teresie Mazurek starostowie dożynek – Helena Kukla, prowadząca z mężem gospodarstwo rolne w Boleścinie, i Józef Wrona, prezes RSP „Jedność” w Boleścinie – prosząc, aby chleb ten dzielony był sprawiedliwie. – Będę go dzieliła tak, aby nikomu go nie zabrakło – obiecała wzruszona pani wójt, dziękując przy tym serdecznie gościom i tym wszystkim, którzy wspaniałą uroczystość dożynkową przygotowali. A gdy już spróbowano chleba z nowego zboża, gdy odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” odebrali ich laureaci, rozpoczęła się dożynkowa zabawa! Były i konkursy – w tym na najliczniejszą rodzinę w gminie, były gwiazdy – z koncertem wystąpił Bayer Full, były popisy znakomitej grupy tanecznej „Rapsodia” z Żukowa. A deszcz, który na chwilę pojawił się nad Krzyżową, okazał się dodatkową atrakcją popołudnia. To był piękny dzień… – Bo dożynki – jak z uśmiechem powiedziała „Gminie Polskiej” pani wójt – to taki dzień, kiedy naprawdę możemy się cieszyć rolniczym charakterem naszej gminy.

Anita Tyszkowska (TS)