niedziela, 26 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Otmuchów: Znów rozkwitną kwiaty…

W gminie Otmuchów, jednej z najpiękniejszych na Opolszczyźnie, każdy znajdzie coś dla siebie –wielbiciele architektury i dzieł sztuki, obserwatorzy ptaków, fani sportów wodnych, wędkarze i ci, którzy lubią wędrówki po cudownych lasach. Jest tu też coś, co zainteresuje każdego – czyli jedna z najwspanialszych imprez kulturalnych w województwie opolskim – „Lato Kwiatów”.

Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca w Otmuchowie rządzą kwiaty. W tym roku już po raz 47. – od 5 do 7 lipca – ich uroda zdominuje otmuchowską rzeczywistość. „Lato Kwiatów” po raz pierwszy odbyło się w roku 1973 i nazywało się „Dni Otmuchowa”. Dziś Otmuchów to Miasto Kwiatów, a o popularności „Lata…” świadczy to, iż miasto w czasie jego trwania odwiedza ponad sto tysięcy osób.

Pierwszoplanową wystawą „Lata Kwiatów” jest Wystawa Kwiatów Ciętych. Miejscem ekspozycji kwiatów i wystaw towarzyszących są sale średniowiecznego zamku. Ogromną atrakcję stanowią wystawy kwiatów i krzewów ozdobnych oraz elementów dekoracyjnych ogrodów, usytuowane na terenach przyzamkowych – nie tylko cieszą oko oglądających je tłumów, ale stwarzają im możliwość zakupu.

Nie tylko kwiaty przyciągają do Otmuchowa, ale i wiele wystaw – m.in. prac twórców ludowych, artystów malarzy, rzeźbiarzy i fotografików. Równie atrakcyjne są wystawy minerałów, kompozycji kwiatowych w szkle, mebli wiklinowych i prac kowalstwa artystycznego, ceramiki, biżuterii artystycznej. Wystawy te można podziwiać w salach i podziemiach zamku, holu Urzędu Miejskiego oraz w średniowiecznych piwnicach, a także w centrum Otmuchowa na malowniczych miejskich skwerach.

Dla miłośników rozrywki przygotowywany jest bogaty program estradowy – z udziałem zespołów i gwiazd polskiej sceny. Dla najmłodszych są występy zespołów dziecięcych oraz tak lubiane przez dzieci teatrzyki.

„Lato Kwiatów” to jedna z najważniejszych imprez Opolszczyzny – w tym roku honorowym patronatem objął ją marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który w liście do burmistrza Jana Woźniaka, gospodarza „Lata…”, napisał:

Szanowny Panie Burmistrzu,
Patronat obejmuję z satysfakcją i cieszy mnie, że ta tradycyjna i cenna inicjatywa rozwija się pomyślnie, dając możliwość poznania bogatej kultury Opolszczyzny oraz poszerzenia współpracy międzynarodowej i znakomicie promując region. Życzę serdecznie sukcesu i satysfakcji organizatorom i uczestnikom „Lata Kwiatów Otmuchów ‘2019”, wystawcom – nawiązania nowych kontaktów, a publiczności niezapomnianych wrażeń.

47. Lato Kwiatów 5-7 lipca

PIĄTEK
Grzegorz Hyży

SOBOTA
Aktorzy
Kabaretu Moralnego Niepokoju
Wieczór Disco-Polo:
• Long & Junior,
• Power Play, • After Party

NIEDZIELA
Zakopawer
Pokaz sztucznych ogni

Urząd Miejski w Otmuchowie
ul. Zamkowa 6
48-385 Otmuchów
tel. 77 431 50 17
tel./fax 77 431 50 16
umig@otmuchow.pl
www.otmuchow.pl