poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Otmuchów: Ziemia skarbów pełna

Polska to bardzo interesujący kraj i wybór miejsc, które chcielibyśmy poznać, nie jest łatwy. Podpowiadam: Ziemia Otmuchowska, bo w tym jednym z najpiękniejszych regionów Opolszczyzny każdy znajdzie coś dla siebie… Ziemia Otmuchowska to raj dla turystów, a położenie gminy przy granicy polsko-czeskiej doskonale służy rozwojowi turystyki przygranicznej.

Otmuchów, stolica gminy, to wyjątkowo piękne miasto, którego wizytówką jest górujący nad nim zamek, będący niegdyś siedzibą biskupów wrocławskich. Wzniesiony w XIII wieku na miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego sprzed 1155 roku, niszczony w kolejnych wojnach, przebudowywany, przez wieki odgrywał rolę skarbca kościelnego wrocławskiego biskupstwa. Jak cała Ziemia Otmuchowska, zamek ma historię długą i ciekawą. Wśród jego właścicieli byli biskupi, królowie, a także wielki uczony, Wilhelm von Humboldt. W latach 20. XX wieku zamek został przeznaczony na cele turystyczne i dziś – po odnowieniu dachu i odtworzeniu historycznych form stolarki – znów oferuje tradycyjną gościnność, komfort, rodzinną atmosferę i świetną kuchnię z potrawami regionalnymi i staropolskimi. Ozdobą miasta jest także barokowy kościół parafialny (1691 r.) pw. Świętych Mikołaja i Franciszka Ksawerego, w którym można podziwiać obrazy śląskiego Rembrandta – Michaela Willmanna – i freski Karola Dankwarta. Znakomitym zabytkiem dawnej architektury jest także pochodzący z roku 1511 renesansowo-barokowy ratusz, z unikatowym zegarem słonecznym. Warto także wspomnieć o fosie, która kiedyś otaczała miasto, i o nielicznych zachowanych fragmentach otmuchowskich obwarowań. Perłą w ich koronie jest Wieża Wróbla – część nieistniejącej już Bramy Nyskiej – będąca herbem miasta.

Ale nie tylko świadectwa historii są skarbem otmuchowskiej ziemi, bo równie wielkim skarbem jest uroda jej krajobrazu i cuda przyrody. Decyduje o tym rzeźba terenu, rozległy akwen wodny – Jezioro Otmuchowskie – oraz bliskie sąsiedztwo Kotliny Kłodzkiej. Znalazły tu dom – na terenie 29-hektarowego rezerwatu – tak rzadkie ptaki jak mewa orlica, raróg, siewka azjatycka, czapla nadobna i wydrzyk wielki. Nad jeziorem ujrzeć można nawet orła cesarskiego, zaś na jego północno-wschodnim brzegu znajduje się okazały czapliniec, liczący ponad 270 czynnych gniazd czapli siwej. Ale nie tylko ptaki warto tu podziwiać – w wodach Jeziora Otmuchowskiego i Nysy Kłodzkiej pływają sandacze, szczupaki, karpie, węgorze, liny, leszcze i płocie. To marzenie każdego wędkarza! A także żeglarza i windsurfera, tym bardziej że warunki do uprawiania tych dyscyplin są rewelacyjne, bo tereny wokół zbiornika „Otmuchów” od lat wykorzystuje się do turystyki i rekreacji, są tu ośrodki wczasowo-wypoczynkowe, bazy sprzętu wodnego oraz pola campingowe.

Piękne odpoczywanie to w ogóle specjalność tych miejsc – w samym Otmuchowie powstały dwa zielone azyle, służące wypoczynkowi mieszkańców i turystów. To zrewitalizowany w latach 2009-2013 teren rekreacyjny „Solarium” i „Plac Partnerstwa” z muszlą koncertową, upamiętniający współpracę gminy z partnerskimi regionami za granicą.

Ma też gmina Otmuchów swoje wyjątkowe święto – Lato Kwiatów, które po raz pierwszy odbyło się w roku 1973 i nazywało się Dni Otmuchowa. W tym roku kwiaty będą tu rządzić już po raz 45. i, jak co roku, kwiatowe święto ściągnie do Otmuchowa tłumy turystów z kraju i zagranicy. Oprócz wszechobecnych kwiatów, z główną gwiazdą – wystawą kwiatów ciętych, prezentowaną w otmuchowskim średniowiecznym zamku – w czasie Lata Kwiatów czekają na gości miasta liczne wystawy, warsztaty i występy gwiazd polskiej (i nie tylko…) estrady.

Ziemia Otmuchowska jest naprawdę wyjątkowa – nie tylko warto, ale trzeba to na własne oczy zobaczyć, ucieszyć urodą tych miejsc i gościnnością ich mieszkańców.

Ata