niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Otmuchów: Tu chce się żyć

Każdy region Polski, każda miejscowość ma w sobie coś szczególnego, każda okolica jest wyjątkowa. Wyjątkowa jest też gmina Otmuchów.

Jak wiele podobnych gmin położonych z dala od głównych magistral, lotnisk, dróg szybkiego ruchu, gmina Otmuchów ma swoje problemy, ale postrzegana jest przede wszystkim jako jedna z najpiękniejszych gmin Opolszczyzny. Jej położenie przy granicy polsko-czeskiej dobrze służy rozwojowi turystyki przygranicznej, a atutem jest bogactwo w zabytki architektury, istnienie dwóch jezior – Otmuchowskiego i Nyskiego – i słynnego w całej Polsce „Lata Kwiatów”. To wszystko powoduje, że gmina nie narzeka na brak turystów.

Wizytówką gminy jest przede wszystkim górujący nad miastem zamek, będący niegdyś własnością biskupów wrocławskich, który miał w przeszłości znaczenie obronne, a od początku XIV wieku odgrywał rolę skarbca kościelnego biskupstwa wrocławskiego. Dzisiaj zamek oferuje tradycyjną gościnność, komfort i rodzinną atmosferę. Odnowiony dach i odtworzone historyczne formy stolarki okiennej, drzwiowej oraz wrót otwierających drogę na jego dziedziniec, pomimo nowoczesności, swoim stylem przywołuje ducha XIII wieku. Stanowi on niewątpliwie atrakcję ze względu na malownicze położenie, jak również bogatą historię regionu. Jego gospodarzem jest dzisiaj spółka gminy – Centrum Usług Hotelowo-Turystycznych „Zamek” – gdzie za sprawą jej pracowników goście raczeni są doskonałymi staropolskimi i regionalnymi potrawami, w tym wyśmienitym „Sandaczem po otmuchowsku”, i zapewnione mają znakomite warunki odpoczynku i noclegu.

Ze względu na znaczne wartości historyczne i kulturowe, obiekty architektury i budownictwa w gminie Otmuchów podlegają ochronie konserwatorskiej. Warto też podkreślić, że Ziemia Otmuchowska jest też jedną z najpiękniejszych na Śląsku Opolskim pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Ludzie odnajdują tu miejsca do pracy i odpoczynku, ale mają też tutaj swoje ostoje m.in. czaple siwe i wydrzyki wielkie. W wodach Jeziora Otmuchowskiego i Nysy Kłodzkiej bogatą grupę fauny stanowią ryby: sandacze, szczupaki, karpie, węgorze, leszcze i płocie. Z pewnością jest to wymarzone miejsce dla miłośników wędkarstwa.

Na terenie miasta powstały, oprócz dużej ilości terenów zielonych, dwa tereny służące wypoczynkowi mieszkańców i turystów – zrewitalizowany w latach 2009-2013 teren rekreacyjno-wypoczynkowy „Solarium”, wyróżniony w 2014 roku w konkursie „Na najładniejszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego”, i „Plac Partnerstwa” upamiętniający współpracę gminy Otmuchów z partnerskimi regionami za granicą.

Niezaprzeczalnymi walorami gospodarczymi gminy Otmuchów są duże i atrakcyjnie położone tereny inwestycyjne, zaś atutem dodatkowym – ciągłość mądrej władzy samorządowej, której przedstawicielem jest burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, zarządzający gminą 25 lat. Dlatego prognostyki dotyczące gminy Otmuchów są dobre, gmina rozwija się jak piękna róża, a kto chce zobaczyć wiele innych róż, niech zawita do Otmuchowa na coroczne „Lato Kwiatów” – jedną z najwspanialszych imprez kulturalnych w województwie opolskim. Za jej przyczynkiem Otmuchów znany jest w Polsce jako Miasto Kwiatów. Coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend lipca ściąga do Otmuchowa liczne rzesze turystów z kraju i zagranicy. Miasto w tym czasie odwiedzają tysiące osób. Oprócz wszechobecnych kwiatów, z pierwszoplanową wystawą kwiatów ciętych, której miejscem ekspozycji jest otmuchowski średniowieczny zamek, dla miłośników rozrywki przygotowywany jest bogaty program estradowy z udziałem zespołów i gwiazd polskiej sceny
artystycznej.

Kto nie był w Otmuchowie, niech w swoim tegorocznym kalendarzu zaznaczy datę 3-5 lipca i przybędzie do Otmuchowa. Pozna gościnność jego mieszkańców i piękno tego regionu.