niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Otmuchów: Lato Kwiatów Otmuchów ‘2015 przeszło do historii

Nikt już nie ma wątpliwości, że otmuchowskie Lato Kwiatów wrosło w krajobraz i historię regionu. Jest imprezą na wskroś odmienną od imprez regionalnych organizowanych niemal w każdym zakątku naszego kraju, a czas pokazał, że twórcy otmuchowskiego „kwiatowego święta” sami chyba nie przypuszczali, że osiągnie ono w przyszłości taki właśnie wymiar.

Tegoroczne 43. Lato Kwiatów to już historia, historia, którą nazwać należy „historią najnowszą”, bowiem każdy, kto uczestniczył w Lecie Kwiatów Otmuchów ‘2015 ma zapewne jeszcze w pamięci świeży obraz tego, co wspólnie przeżywaliśmy w Otmuchowie przez pierwszy lipcowy weekend. Organizatorzy nie szczędzili czasu i wysiłku, aby tegoroczne Lato Kwiatów przebiegało zgodnie z założeniami programowymi. Udało im się to w pełni, a ich trud został nagrodzony, bowiem Otmuchów – jak zawszew te dni – odwiedziły tłumy zachwyconych gości. Ilu? Tego nikt nie policzył… Ale z pewnością były to tysiące. Burmistrz Otmuchowa, Jan Woźniak, jest zadowolony z przebiegu imprezy, w pierwszym rzędzie z tego, iż podobnie jak w latach minionych nie odnotowano żadnego incydentu, który naruszałby ład i porządek publiczny. Po drugie – z wzorowo utrzymywanego stanu sanitarnego miasta w tych dniach. Zdaniem burmistrza te właśnie dwa elementy stanowią generalnie o ostatecznej ocenie imprezy, bowiem załamanie się któregoś z tych obszarów kształtuje obraz imprezy negatywnie, czego – dzięki sprawnemu działaniu służb porządkowych i współpracy z policją i służbami komunalnymi – uniknięto.

Ale ogromny udział w bardzo spokojnym przebiegu imprezy mieli przede wszystkim ci, którzy w niej uczestniczyli. Miasto, tętniące życiem do późnych godzin nocnych, rano witało mieszkańców i gości nienaganną czystością, muzyką i wszechobecnymi kwiatami. Kulturalne nastawienie do imprezy, rozradowanie niewielkich grup uczestników towarzyszyło wszędzie rozentuzjazmowanemu tłumowi i wszyscy wspólnie doskonale się bawili. Za to należy się gościom Lata Kwiatów serdeczne podziękowanie! Jest to ich i organizatorów wspólny sukces.

W tych lipcowych dniach Otmuchów zaistniał jako jeden wielki ogród. Twórcami tego byli wszyscy obecni na święcie kwiatów ich producenci. Setki metrów kwadratowych pachnących i barwnych ogrodów kwiatowych – wystaw plenerowych, wreszcie szereg innych wystaw przygotowanych w pomieszczeniach wystawowych i w salach otmuchowskiego zamku, nadto barwny handel dający możliwość szybkiej realizacji zakupów złożyły się na wysoką ocenę przebiegu kwiatowego święta w Otmuchowie. A do tego – na co zwracano uwagę – niebiletowany profesjonalny blok estradowy w godzinach wieczorowo-nocnych, kończący każdy dzień tegorocznego Lata Kwiatów i niezapomniany pokaz sztucznych ogni, stanowiący finał imprezy. Miasto zapraszało – było otwarte dla wszystkich.

Do zobaczenia za rok!