poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Otmuchów: Fantastyczne Miasto Kwiatów

Każdy region Polski, każda miejscowość ma w sobie coś szczególnego, każda okolica jest wyjątkowa. Wyjątkowa jest też Gmina Otmuchów, jedna z najpiękniejszych gmin Opolszczyzny, miejsce, które każdy, kto ciekaw jest piękna polskiej ziemi koniecznie powinien zobaczyć.

Ci, którzy do Gminy Otmuchów przyjadą, stają przed trudnym wyborem: od czego zacząć poznawanie jednej z najpiękniejszych gmin regionu? Jest tu bowiem i bogactwo architektonicznych zabytków, i dwa wspaniałe jeziora – Otmuchowskie i Nyskie, i słynne w całej Polsce „Lato Kwiatów”, na którym co roku spotykają się ogromne tłumy zachwyconych gości… To impreza, która wrosła mocno w historię miasta i regionu, a dzięki niej Otmuchów znany jest w Polsce jako Miasto Kwiatów. Coroczne „Lato Kwiatów” – organizowane w pierwszy weekend lipca – ściąga do Otmuchowa bardzo liczne rzesze turystów z kraju i zagranicy; miasto w tym czasie odwiedzają tysiące osób.

Oprócz wszechobecnych kwiatów, z pierwszoplanową wystawą kwiatów ciętych, której miejscem ekspozycji jest otmuchowski, średniowieczny zamek, dla miłośników rozrywki przygotowywany jest bogaty program estradowy z udziałem zespołów i gwiazd polskiej sceny artystycznej. „Lato Kwiatów” to jedna z najwspanialszych imprez kulturalnych w województwie opolskim. Niewątpliwie najważniejsza po Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To wszystko powoduje, że gmina nie narzeka na brak turystów.

Wizytówką gminy jest przede wszystkim górujący nad miastem zamek, będący niegdyś własnością biskupów wrocławskich, który miał w przeszłości znaczenie obronne, a od początku XIV wieku odgrywał rolę skarbca kościelnego biskupstwa wrocławskiego. Tyle historia… Dzisiaj zamek oferuje tradycyjną gościnność, komfort i rodzinną atmosferę. Odnowiony dach i odtworzone historyczne formy stolarki okiennej, drzwiowej oraz wrót, otwierających drogę na dziedziniec, pomimo nowoczesności przywołują ducha XIII wieku. Zamek, ze swym malowniczym położeniem, jest ucieleśnieniem bogatej historii regionu i wielką jego atrakcją, gdzie za sprawą jego gospodarza goście raczeni są doskonałymi staropolskimi i regionalnymi potrawami, w tym wyśmienitym „Sandaczem po otmuchowsku”, i zapewnione mają znakomite warunki odpoczynku i noclegu. Ze względu na znaczne wartości historyczne i kulturowe, obiekty architektury i budownictwa w Gminie Otmuchów podlegają ochronie konserwatorskiej.

Warto też podkreślić, że Ziemia Otmuchowska jest też jedną z najpiękniejszych na Śląsku Opolskim pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Jest tu miejsce dla ludzi, którzy znajdują tu miejsca do pracy i odpoczynku, i dla ptaków, bowiem tutaj swoje ostoje mają m.in. czaple siwe i – objęte ścisłą ochroną – wydrzyki wielkie. Swój raj znajdą i miłośnicy wędkarstwa: w wodach Jeziora Otmuchowskiego i Nysy Kłodzkiej bogatą grupę fauny stanowią ryby – sandacze, szczupaki, karpie, węgorze, leszcze i płocie.

Ale nie tylko nad jeziorami można znaleźć cudowne wytchnienie od codziennych trudów, bowiem i w samym Otmuchowie też wspaniale można odpocząć! Na terenie miasta – oprócz dużej ilości terenów zielonych – powstały dwa tereny służące wypoczynkowi mieszkańcom i turystom: zrewitalizowany w latach 2009-2013 teren rekreacyjno-wypoczynkowy „Solarium”, wyróżniony w 2014 roku w konkursie „Na najładniejszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego”, i „Plac Partnerstwa”, upamiętniający współpracę Gminy Otmuchów z partnerskimi regionami za granicą.

Zabytki, piękne krajobrazy, ciekawa przyroda, doskonale przystosowane do potrzeb turystów miejsca rekreacji i wypoczynku… To wielkie atuty! A atutem dodatkowym jest ciągłość mądrej władzy samorządowej, której przedstawicielem jest burmistrz Otmuchowa, Jan Woźniak, zarządzający gminą 26 lat. Dlatego prognostyki dotyczące Gminy Otmuchów są dobre, a gmina rozwija się jak piękna róża… A metaforyczne przywołanie królowej kwiatów jest tu jak najbardziej na miejscu, bowiem są takie dni, gdy w Otmuchowie kwiaty rządzą! To coroczne „Lato Kwiatów”. Kto jeszcze nie był w Otmuchowie, niech w kalendarzu zaznaczy daty 1-3 lipca i przybędzie do Otmuchowa. Pozna gościnność jej mieszkańców i piękno tego regionu. I bardzo jest prawdopodobne, że będzie tu wracał. Do miejsca, którego uroda jest naprawdę wyjątkowa…