niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Oleśnica: Nie tylko miód spadziowy

Pięknie udekorowane Bogusławice i prawdziwie letnia pogoda witały w niedzielę, 28 sierpnia, uczestników Dożynek Gminy Oleśnica.

Uśmiechnięta słomiana baba z uśmiechniętym słomianym dziadem wskazywali, jak dojechać i gdzie zaparkować, by uczestniczyć w Dożynkach Gminy Świdnica. A chętnych nie brakowało.

Prawie punktualnie o godzinie 12 rozpoczęła się polowa msza święta dziękczynna. Przewodniczył jej ks. Wojciech Kopeć, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Solnikach Wielkich. Po krótkim powitaniu i przekazaniu darów przez starostów dożynek Barbarę Zachwyc i Tadeusza Kolbusa, nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych.

W słowie do wiernych ks. Wojciech Kopeć mówił o tym, że chleb symbolizuje życie. Jednocześnie przypomniał, że cały czas są miejsca na świecie, gdzie pożywienia brakuje. Należy o tym w sposób szczególny pamiętać, kiedy chleb dzielimy. – Każdy chleb wyrzucony czy odrzucony jest odrzuceniem wielkiej miłości. Szacunek dla chleba powinien być naszą tęsknotą – mówił ks. Wojciech Kopeć.

Oprawę muzyczną mszy świętej przygotował Chór Gminy Oleśnica „Una Voce” pod kierunkiem Andrzeja Prusa. Zabrzmiał w tych polowych warunkach wyjątkowo. Wspomnę tutaj, że chór ten brał m.in. udział w projekcie Singing Europe 2016, przygotowanym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Podobnie świetnie, już podczas części obrzędowej dożynek, zaprezentowała się Kapela Smyki, działająca pod patronatem GOK Oleśnica. To grupa z tradycjami. Gra i śpiewa w mistrzowski sposób. Pełen profesjonalizm to również występ zespołów Rzędowianie i Wianki. Ci, którzy widzieli i słyszeli, byli zachwyceni.

I właśnie w takich okolicznościach artystycznych bochen chleba z rąk starostów dożynek trafił do Marcina Kasiny, wójta gminy Oleśnica.

– Spotykamy się na święcie rolników, sadowników, działkowców… Świętujemy wszyscy, bo nie ma znaczenia, czy reprezentujemy małe czy duże gospodarstwa. To ciężka praca was wszystkich złożyła się na tegoroczny plon. To dzięki wam pojawia się ten bochen chleba. Postaram się dzielić go najsprawiedliwiej jak potrafię – powiedział Marcin Kasina. Przy okazji podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania święta plonów gminy Oleśnica. – Bez współpracy nie byłoby takiego święta – dodał.

Organizatorem tegorocznego święta plonów gminy Oleśnica było sołectwo Bogusławice wspólnie z Fundacją Aktywne Bogusławice i Gminnym Ośrodkiem Kultury. I rzeczywiście, można pozazdrościć organizacji. Podobnie jak miodu z tutejszych pasiek (mój faworyt to miód spadziowy), którego można było skosztować na jednym z wielu stoisk.

(tom)