czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Milicz w budowie

Jeszcze niedawno droga w Łąkach łącząca tę miejscowość z Sułowem od strony oczyszczalni ścieków wyglądała fatalnie. Przejazd nią bez uszkodzenia podwozia graniczył z cudem. Dziś to już na szczęście tylko ponure wspomnienie. Gładki asfalt na ponadpółtorakilometrowym odcinku robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach. Nowa, ponaddwuipółmilionowa inwestycja została już zakończona. Nic, tylko przecinać wstęgę.

W Miliczu rozpoczęto budowę Rowerowej Obwodnicy miasta wraz budową prawdziwej ulicy na drodze gruntowej zwanej Mostową. Miano Rowerowej Stolicy Dolnego Śląska zobowiązuje! Nowa arteria rowerowa połączy ścieżkę rowerową biegnącą ul. Wojska Polskiego ze ścieżką przy krajowej „15” na ul. Krotoszyńskiej. To także dobra wiadomość dla kierowców jadących z Krotoszyńskiej w kierunku Wojska Polskiego i na odwrót, ponieważ będą mogli teraz ominąć światła przy Wrocławskiej, no i Rynek. Zapewni to budowa wspomnianej ul. Mostowej i połączenie jej z Działkową. Całość inwestycji to koszt ponad miliona trzystu tysięcy złotych.

Dynamicznie rozwijające się Wszewilki, gdzie domy jednorodzinne wyrastają jak grzyby po deszczu, czekały na to latami i w końcu się udało. Rozpoczęto budowę ulic w tej miejscowości. Kosztująca ponad 3,5 mln zł inwestycja na pewno zdecydowanie odmieni życie mieszkańców. Nie najlepsze drogi gruntowe, szczególnie po deszczach, stawały się wręcz nieznośne. No i miejscowość będzie miała drugie w gminie rondo!

Przez lata nie pamiętano o nich, przez lata unikano problemu… Olbrzymiego problemu społecznego – warunków mieszkaniowych rodzin z lokali socjalnych. Należało to w końcu rozwiązać. Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstają nowe mieszkania i już jesienią będą cieszyć kilkudziesięciu miliczan. Gmina musi być wspólnotą troszczącą się o wszystkich swoich mieszkańców.

Jeszcze nigdy w gminie Milicz na żadną placówkę oświatową nie przeznaczono tak wiele pieniędzy. W milicką „dwójkę”, czyli w Szkołę Podstawową nr 2, zainwestowano bowiem aż ponad 12 mln zł. Placówka jest termomodernizowana; ociepla się ściany, które zyskają nową elewację, dach i inne elementy budynku szkoły. W końcu będzie w niej zimą ciepło, a latem mniej upalnie. Estetycznie zyska też osiedle.

Jeszcze w tym roku powstanie przy „dwójce” najnowocześniejsza na Dolnym Śląsku sala gimnastyczna, która całkowicie rozwiąże problemy z wychowaniem fizycznym w tej szkole.

Podpisano już umowę na termomodernizację sułowskiej podstawówki – za blisko 4 mln zł szkoła zyska nie tylko nową elewację, ale zainstalowane zostaną tam urządzenia fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Także w Sułowie budowany jest nowy chodnik i wyłaniany jest wykonawca budynku socjalnego przy tamtejszym stadionie piłkarskim.

Przed nami kolejne inwestycje. Cieszy to, że gmina Milicz jest w budowie! I to za środki, które pozyskaliśmy z zewnątrz, przede wszystkim z Unii Europejskiej.