poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gmina Kobierzyce: Ludzie potrzebują stabilności

Rozmowa z Ryszardem Pacholikiem, wójtem gminy Kobierzyce

W imieniu redakcji „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego” gratuluję panu wygranych wyborów na wójta gminy Kobierzyce. Trzeba podkreślić, że było to zwycięstwo przekonywające, w pierwszej turze, z jednym z najlepszych wyników w regionie i najlepszym rezultatem w powiecie wrocławskim [75 proc. poparcia – przyp. autora].

– Dziękuję za gratulacje i dziękuję mieszkańcom naszej gminy za wysokie poparcie. Czwarty już raz ubiegałem się o stanowisko wójta gminy Kobierzyce, jak dotąd zawsze kończyło się to dla mnie wyborczym sukcesem i cieszy mnie bardzo, że za każdym kolejnym razem osiągam lepszy wynik.

Ostatnie wybory – z powodu ogólnopolskiego medialnego przekazu, że trzeba wymieniać wieloletnich samorządowców na nowych i warto ograniczyć liczbę kadencji – do łatwych nie należały. Tylko na Dolnym Śląsku było 79 drugich tur wyborczych.

– Rzeczywiście, w kraju zaszło dużo zmian na stanowiskach włodarzy gmin, ale – moim zdaniem – medialna kampania „bić starych, niech przyjdą młodzi!” była nieuzasadniona. „Młodszy” nie oznacza automatycznie „lepszy”, a ludzie wiedzą najlepiej, kto potrafi dobrze pracować na ich rzecz, rozwijać gminę, wzbogacać ją infrastrukturalnie i polepszać poziom życia mieszkańców. Ludzie potrzebują stabilności…

– …która w gminie Kobierzyce była oparta także na zgodnej współpracy z radą gminy.

– Zawsze podkreślam, iż zgodna współpraca z radnymi i stabilność władzy dają dobre wyniki. Przez jedną kadencję nie da się nic istotnego zbudować, a jeśli idzie o radnych, to przez cały czas mojego wójtowania udaje mi się wprowadzać do rady około dziesięciu radnych z moich komitetów wyborczych i w tych ostatnich wyborach było podobnie. Zapewnia to dobrą współpracę z radą gminy, choć każda konstruktywna i mądra opozycja w radzie jest potrzebna! Chcę też podkreślić, że ostatnie głosowanie, dotyczące budżetu gminy na rok 2015, po raz pierwszy w historii gminy Kobierzyce było jednogłośne, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Będę współpracował z każdym radnym, który ma na sercu przyszłość i powodzenie naszej gminy.

A budżet?

– Na pewno w tym roku rekordowy – po stronie dochodów będzie wynosił ponad 120 mln zł. Najważniejsza w nim będzie kontynuacja budowy szkoły w Wysokiej, a warto podkreślić, że to właśnie oświata jest u nas priorytetem. W roku ubiegłym ukończyliśmy budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyńcu Małym, a wcześniej budowę przedszkola i kapitalny remont szkoły w Pustkowie Żurawskim. Rozbudowaliśmy też szkołę w Bielanach Wrocławskich, a teraz budujemy Zespół Szkolno-Przedszolny wraz ze żłobkiem w Wysokiej, który będzie oddany do użytkowania w roku 2016. Następnym etapem będzie budowa Zespołu Przedszkolno-Żłobkowego w Kobierzycach.

Na progu 2015 roku życzę panu dużo zdrowia i spełnienia wszystkich ambitnych planów. Do Siego Roku!

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Rada Gminy Kobierzyce

Elżbieta Regulska (przewodnicząca), Henryk Łoposzko (wiceprzewodniczący), Apolonia Maria Kasprzyk-Czepielinda, Krzysztof Kmiecik, Andrzej Krzesłowski, Dariusz Jarosław Matuszewski, Wiesław Krzysztof Muraczewski, Łukasz Jan Orfin, Mariusz Adam Przeździęk, Adam Józef Raś, Iwona Mariola Rzepka, Robert Sala, Czesław Stefan Stadnik, Wiesław Marek Szwed i Jarosław Jacek Zawisza


 

Z okazji Nowego Roku 2015 wielu pełnych słońca chwil,

zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym,

szczęścia w życiu osobistym i dużo radości

Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzy

wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik