piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Głubczyce: Sukcesy i obawy

Rozmowa z Adamem Krupą, burmistrzem Głubczyc

Proszę o podsumowanie pierwszego półrocza pracy samorządowej w Głubczycach…

Adam Krupa, Głubczyce
Adam Krupa

– Najważniejsze, że nie dotknęło nas nic złego i wszystko, co zaplanowaliśmy w naszym budżecie – szczególnie jeśli chodzi o inwestycje – udało się zrealizować lub jest w trakcie wykonywania. A najistotniejsza dla nas inwestycja – remont sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury – została zakończona. Teraz trwają odbiory i sala ta naprawdę wygląda świetnie, aż ponad moje osobiste oczekiwania.

Jest choć mała łyżeczka dziegciu w tej beczce miodu?

– Rzeczywiście jest, bowiem w planie mieliśmy pozyskać finansowe środki zewnętrzne na ten dom kultury i zadania z nim związane, lecz niestety nie udało nam się tych pieniędzy zdobyć, wszystko realizujemy z własnego budżetu i pochłonęło to ponad 2 mln zł.

To zawsze trochę boli.

– Cóż, byliśmy zmuszeni ograniczyć nasze apetyty. Pierwotnie zakres robót przewidywaliśmy znacznie większy, ponieważ zamierzaliśmy powymieniać całkowicie instalacje w tym obiekcie, ale stanęło na wymianie tylko w sali widowiskowej, co nie oznacza, iż na tym poprzestaniemy. Uważam po prostu, że to zadanie trzeba podzielić na etapy i zrealizować je w następnych latach.

A co z przedsięwzięciami drogowymi?

– Udało nam się znaleźć wykonawców na wszystkie zaplanowane inwestycje drogowe, co dzisiaj wcale nie jest takie łatwe. Ceny są nadal bardzo wysokie i wszystko jest o wiele droższe, niż to było poprzednio, i w zasadzie do wszystkich robót dołożyliśmy, ale z drugiej strony – prace trwają i widać, że zostaną zrealizowane terminowo. Nie jest to jakiś wielki zakres w porównaniu do tego, co robiliśmy, kiedy korzystaliśmy z dofinansowań, ale jednak sporo się zrealizuje – i to cieszy. Dalej czekamy na rozstrzygnięcia związane z rządowym Programem Rozwoju Dróg Lokalnych, ale w dalszym ciągu nie wiemy, na co możemy liczyć i ta zwłoka jest zadziwiająca. Dzisiaj zatem nie wiemy, czy ulica Kozielska będzie robiona, czy też nie. Poza tym otrzymaliśmy dofinansowanie do budowy żłobka, ale przeciągnęła się do 1 czerwca procedura związana z podpisaniem umowy. Dopiero potem mogliśmy ogłosić przetarg, jest już wykonawca, ale na zrealizowanie dużej inwestycji jest tylko kilka miesięcy. Dlatego martwię się i obawiam, czy zdążymy wybudować żłobek w tym czasie, lecz będziemy ryzykować, ponieważ nie ma na co czekać, ta placówka jest bardzo potrzebna. Ponadto realizujemy trzy zadania z naszego funduszu obywatelskiego i do końca sierpnia wykonawca sobie z tym poradzi – może z wyjątkiem postawienia zegara wolnostojącego, gdzie konserwator zażyczył sobie dokumentacji. Warto podkreślić, że do wszystkich zadań musieliśmy dołożyć naszych własnych środków finansowych, a z końcem roku zrobimy podsumowanie i wtedy zobaczymy, jak to wszystko wyszło.

Nie samą pracążyje wasza społeczność

– …więc 25 sierpnia odbędą się dożynki, które zorganizujemy na Rynku w Głubczycach, i na które serdecznie zapraszam wszystkich czytelników miesięcznika „Gmina Polska”!

Rozmawiał Sławomir Grymin

Program Dożynek Gminnych w Głubczycach

25 sierpnia 2019

11.00  Formowanie korowodu dożynkowego przy ul. Kochanowskiego – parking naprzeciwko starostwa. Przemarsz korowodu do kościoła. Korowód poprowadzą Branickie Mażoretki „Kaprys” wraz
z orkiestrą „Plania” z Raciborza

11.30-13.00  Dziękczynna Msza św. – oficjalne rozpoczęcie dożynek. Poświęcenie koron dożynkowych i chleba oraz przejście korowodu na Rynek

13.15  Wystąpienie burmistrza Głubczyc, powitanie gości i otwarcie części artystycznej dożynek

13.30  Występ mażoretek i orkiestry „Plania”

14.00  Prezentacje artystyczne młodzieży szkolnej

15.00  Wręczenie podziękowań w uznaniu zasług dla rozwoju wsi i aktywizacji lokalnej społeczności. Korony dożynkowe

15.30  Grupa Estradowa „Miriam” MOK

16.00  Kamila Klein

16.30  „ONLY–M”

17.30  Kabaret – Piotr Korólczyk

18.30  Universe

20.00  Gwiazda wieczoru – Kamil Bednarek

21.30  Zespół DOXXX

23.00  DJ

24.00  Zakończenie dożynek