niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Głubczyce: Pięknie się tu wypoczywa

Głubczyce – choć to miasto niewielkie – dają swoim mieszkańcom i gościom zaskakujące możliwości wypoczynku. Leżąc przy granicy z Czechami, mogą pochwalić się bogatą historią i licznymi zabytkami z różnych epok.

Pierwsza wzmianka o Głubczycach ukazała się w dokumencie opawskim z 1224 roku. To oczywiste, że tak długa historia pozostawiła piękne pamiątki. Wśród nich – ratusz miejski, odbudowany w latach 2006-2008. W ratuszu mieści się muzeum, zajmujące pierwsze piętro i zabytkowe sukiennice na parterze oraz średniowieczną wieżę widokową. Gotyckie sukiennice mają wewnątrz bruk z rynsztokiem (jedyny w Polsce średniowieczny bruk w pomieszczeniu zamkniętym!) oraz świetnie zachowane gotyckie portale z tufu wulkanicznego. Skarbem miasta jest także Fara Głubczycka z XIII wieku (przebudowana w XIV wieku) z wczesnogotyckim trzynawowym korpusem z kruchtą wejściową i nadbudowanymi w późniejszym okresie wieżami. Do naszych czasów przetrwały okazałe fragmenty murów obronnych z lat 1213-1287, a ich najlepiej zachowane elementy znajdują się obok klasztoru Franciszkanów z barokowym kościołem o rokokowym w większości wnętrzu, w parku przy ul. Pocztowej oraz w pobliżu szpitala. Ozdobą miasta są także barokowe figury na rynku z roku 1738 i XIX-wieczny pałac przy ul. Niepodległości 14, siedziba władz gminy.

Na terenie gminy zaś warto zwiedzić m.in. kościół pw. Świętej Trójcy w Opawicy – zabytek klasy „O” zbudowany w latach 1701-1706, kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z 1910 roku w Bogdanowicach, kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1575 roku w Chomiąży, zamek z XVI wieku (przebudowany w wieku XIX) oraz kapliczkę św. Barbary z przełomu XVIII i XIX wieku w Grobnikach, kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Klisinie, klasycystyczny dwór z początku XIX wieku w Pielgrzymowie i pałac w Pomorzowicach zbudowany w 1614 roku, a przebudowany w roku 1905.

Do najbardziej malowniczych fragmentów krajobrazu gminy należy obszar położony na przedgórzu Sudetów Wschodnich w rejonie wsi Mokre, obejmujący wzgórza położone powyżej 400 m n.p.m. Ich lesiste zbocza stanowią ostoję zwierzyny leśnej (dziki, sarny). W tym rejonie, w Pietrowicach – w odległości 14 km od Głubczyc i 1 km od przejścia granicznego z Republiką Czeską – położony jest Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy czynny od 1 maja do 31 października. Na jego terenie, obok 2- i 3-osobowych pokoi w murowanych domkach turystycznych i hotelu, znajduje się pole namiotowe przystosowane do pobytu około 200 osób i 18 stanowisk na przyczepy caravaningowe. Atrakcją ośrodka jest kąpielisko z wieżą skoków oraz ślizgawką o wysokości 11 m i długości 25 m. Na terenie ośrodka znajduje się ponadto staw rybny (możliwość wędkowania), kręgielnia, plac zabaw oraz boisko do siatkówki. Istnieje możliwość korzystania z wyżywienia w bazie gastronomicznej ośrodka.

Dwa kilometry od ośrodka, po stronie czeskiej, na turystów także czekają liczne atrakcje. Wizyta w kompleksie sportowym w Krnovie ucieszy wszystkich miłośników sportu – jest tam stadion zimowy z lodowiskiem, stadion piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią i halą tenisową. Na skraju Krnova znajduje się lotnisko sportowe, które oferuje wiele atrakcji, w tym loty widokowe nad najpiękniejszymi terenami mikroregionów: Krnovsko, Jesenicko i Bruntal, a odważni mogą pokusić się na tandemowy skok ze spadochronem.

Wysokimi walorami przyrodniczymi i wypoczynkowymi odznaczają się: Las Głubczycki, położony w północno-zachodniej części gminy, w obrębie Płaskowyżu Głubczyckiego, oraz park miejski, znajdujący się w południowej części miasta. Głubczyce otrzymały las na własność w 1256 roku od króla Przemysława Ottokara. W XVI wieku las uchodził za nocny azyl czarownic i główna przecinająca go droga zyskała miano Drogi Brzóz Czarownic. Występują tutaj łęgi jesionowo-olszowe, podgórskie łęgi jesionowe, grąd subkontynentalny, a także bory sosnowe i bory mieszane. Ze zwierząt łownych żyją tu sarny, lisy i zające. Z miastem łączy las trzyrzędowa aleja lipowa, będąca pomnikiem przyrody.

Najstarszą częścią założenia parkowego jest jego wschodnia część – tu w 1882 roku stanęła tzw. kolumna Zwycięstwa, upamiętniająca sukcesy pruskie w wojnach 1864, 1866 i 1870/71 roku. Po II wojnie światowej kolumna i ozdobne żelazne ogrodzenie zniknęły, a na cokole został postawiony pomnik radzieckiego żołnierza, który zresztą stoi do dziś. Po północnej stronie starej promenady stoi najlepiej zachowana w mieście XIII-wieczna baszta zwieńczona renesansową kopułą z dużym fragmentem odrestaurowanego w latach 80. XX wieku muru obronnego. Najbardziej interesujący fragment parku, pomiędzy ulicą Parkową a rzeką Psiną, powstał po zasypaniu drugiego koryta Psiny w 1844 roku. Uwagę zwraca fontanna z kamiennymi zwierzętami z lat 1911-12, ufundowana przez właściciela browaru, Eduarda Beyera. W latach 20. i 30. XX wieku według planów miejskiego rajcy budowlanego Paula Klehra powstała najmłodsza część parku – odcinek ciągnący się od ulicy Powstańców do Świątyni Dumania (zwanej również Grzybem), kamiennej altany na zachodzie miasta i dalej na północ, ku drodze do Gadzowic.

Ofertę rekreacyjną uzupełnia możliwość korzystania z basenu kąpielowego, znajdującego się w Głubczycach w odległości około 500 m od dworca autobusowego. To jeden z najpiękniejszych na Opolszczyźnie basenów odkrytych. Miasto posiada także stadion sportowy z widownią na 1000 miejsc siedzących i duży kompleks boisk sportowych zrealizowany w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” do gry w piłkę nożną, koszykową i siatkówkę.

Miłośnicy polowań winni wiedzieć, że w Głubczycach ma swoją siedzibę Koło Łowieckie „Ostoja” a niedaleko, w Lisięcicach, znajduje się Ośrodek Hodowli Zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego. Amatorzy wędkowania mogą zgłosić się do Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Stawy koła znajdują się w malowniczo położonym zakątku gminy, w pobliżu miejscowości Zawiszyce.

Entuzjastom turystyki rowerowej można zaproponować wędrówkę po polsko-czeskim pograniczu Śląska, którego osią jest rzeka graniczna Opawica. W okolicy miast Głubczyce, Głogówek i Branice, a po stronie czeskiej Krnova, Albrechtic i Osoblahy przebiega trasa rowerowa licząca łącznie 220 km. Wzdłuż trasy umieszczone są tablice informujące o dostępnych usługach oraz atrakcjach turystycznych znajdujących się w pobliżu.

Warto tutaj przyjechać! A jeśli ktoś znajdzie się w tych okolicach w dniach 27-28 sierpnia 2016 roku, zapraszamy do Bogdanowic, 5 km od Głubczyc, na gminne święto plonów. W programie imprezy, w sobotę, zaplanowany jest występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jednego z najznakomitszych polskich zespołów folklorystycznych.