sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Głubczyce: Ostry początek inwestycyjny

Gmina Głubczyce jest jedną z najlepiej rozwijających się gmin w województwie opolskim, a świadczy o tym nie tylko tegoroczny – rekordowy w historii – 90-milionowy budżet, ale również nowoczesne podejście do rozwiązywania problemów i konsekwentne hołdowanie przez miejscowy samorząd zasadzie zrównoważonego rozwoju. Tutaj, w Głubczycach, ludzie nie tylko potrafią dobrze pracować, ale umieją ze sobą rozmawiać, dlatego okręt z napisem „Głubczyce” śmiało zmierza wybranym kursem do wyznaczonego portu, zgrabnie omijając rafy i dzielnie pokonując nieliczne sztormy.

– Pierwszą połowę roku 2017 pod względem inwestycyjnym oceniam dobrze – mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. – Rozpoczęliśmy ostro przygotowania przetargowe i w miarę szybko rozpoczęliśmy przetargi na nasze drogi, choć wiąże się to z utrudnieniami komunikacyjnymi w mieście, ponieważ remontowana główna trasa Opole – Racibórz przebiega w zasadzie przez centrum Głubczyc. Wybudowane w tym ciągu będzie również rondo, a tego nie zrobi się przez kilka dni. Planujemy, iż te roboty będą trwały pół roku. Najważniejsze, że trasa powstanie, choć nie obywa się bez utrudnień – musieliśmy wszędzie wymienić krawężniki na granitowe, wprawdzie droższe od betonowych, ale na pewno trwalsze.

Ponadto przebudowywana jest w Głubczycach ul. Sienkiewicza, gdzie powstanie duży parking. Rozstrzygnięte zostały przetargi na remont ul. Mickiewicza i rewitalizację parku miejskiego – na co gmina pozyskała unijne dofinansowanie.

– Spora część miasta będzie rozkopana, ale jeśli chcemy zmieniać na lepsze wizerunek, estetykę i funkcjonalność Głubczyc, musimy ponosić tego konsekwencje – dodaje burmistrz Krupa.

W roku ubiegłym gmina Głubczyce – jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości – uzyskała nadwyżkę, a w tym roku wygląda na to, że plany sprzedaży mienia komunalnego również zostaną wykonane.

– Jednak najbardziej zależy nam na zbyciu nieruchomości, które nazwałbym proinwestycyjnymi – wyjaśnia Adam Krupa. – Ponad 7 ha w rejonie ul. Raciborskiej, które w najbliższym czasie wystawimy do sprzedaży, to teren położony bardzo blisko obwodnicy Głubczyc, choć nie ma bezpośredniego połączenia z obwodnicą, ale gdyby znalazł się inwestor, to w takie połączenie byśmy zainwestowali. Obok znajdują się grunty prywatne przygotowane pod tereny inwestycyjne. Mamy również działkę przy ul. Żeromskiego o powierzchni prawie 80 arów, a ponadto chcemy sprzedać deweloperowi nieruchomości przy ul. Wrocławskiej i jest to prawie 2,5 ha gruntów, na których można by było wydzielić działki pod budownictwo jednorodzinne.

Druga połowa tego roku będzie upływać pod znakiem konkursów o dofinansowania zadań z finansowych środków zewnętrznych, w których Głubczyce biorą udział.

– A priorytetem dla nas będzie trzeci etap rewitalizacji centrum miasta – podkreśla burmistrz Adam Krupa. – Nasz projekt rewitalizacyjny już złożyliśmy w urzędzie marszałkowskim. Dotyczy on ulic Krętej i Warszawskiej, a z własnych środków budżetowych planujemy wykonać jeszcze w tym roku kilka projektów, aby zakończyć rewitalizację centrum Głubczyc. Dodam też, że złożyliśmy również wnioski o granty na termomodernizację obiektów szkolno-przedszkolnych.

HS

 

DNI MIASTA GŁUBCZYCE 2017

3 czerwca: godz. 14.00 – blok zabaw dla dzieci; 15.30 – The Beatlman; 17.00 – widowisko operetkowe Wieczór z zemstą nietoperza; 20.00 – Energy Puma Band & Robert Janowski; 22.00 – dyskoteka.

4 czerwca: godz. 13.30 – blok zabaw dla dzieci; 15.00 – Big Band Głubczyckiego Towarzystwa Muzycznego; 16.00 – koncert Raciborskiej Orkiestry Dętej Plania oraz głubczyckich wokalistów „Największe przeboje” z choreografiami Branickich Mażoretek Kaprys; 18.30 – zespół HORYZONT; 20.30 – gwiazda wieczoru MAREK PIEKARCZYK.