wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Głubczyce: Naszą polityką jest dobro mieszkańców i rozwój gminy

Rozmowa z burmistrzem Głubczyc ADAMEM KRUPĄ

W imieniu całej redakcji „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego” serdecznie gratulujemy panu wygranych w pierwszej turze wyborów na burmistrza Głubczyc. To zwycięstwo jest tym istotniejsze, że zarządza pan gminą – z przerwą na posłowanie – przez kilka już kadencji. Poparcie pana wyniosło 50,46 proc. i wielu ubiegających się o najwyższe funkcje w samorządzie mogłoby panu pozazdrościć tego wyniku. Przecież w walce o prezydentury miast, burmistrzowanie i wójtowanie było sporo ponad 700 dogrywek. A na przykład w Korycinie i Trzebnicy urzędujący włodarze gmin wygrali tylko jednym głosem.

Adam Krupa

– Wygrana ta jest dla mnie powodem do satysfakcji, tym bardziej, że w wyborach o urząd burmistrza Głubczyc brałem udział czterokrotnie, wygrywając zawsze w pierwszych turach – z czego trzy razy zwyciężyłem przedstawicieli aktualnie rządzących partii. Ale wynik, który teraz osiągnąłem nie do końca jest powodem do dumy i świadczy chyba o tym, że w naszej społeczności następuje już powoli znużenie wieloletnim burmistrzem.

Co by jednak nie powiedzieć, to jest wygrana. Ludzie doceniają i szanują pana pracę, a także pana współpracowników.

– Sam człowiek nic nie zdziała w samorządzie i dla zarządzającego gminą najważniejszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem jest skompletowanie kompetentnej i pracowitej ekipy, która będzie realizować z determinacją jego pomysły. To jest bardzo ważne, i jeśli chodzi o ekipę urzędników w Głubczycach, to kompletuję ją ponad 20 lat. Pamiętam, jak niektórych z nich przyjmowałem do pracy, a dzisiaj są już doświadczonymi weteranami tej roboty. W naszym urzędzie przeszliśmy suchą stopą przez zmianę pokoleniową urzędników, a starsi pracownicy zdążyli przekazać młodszym swoje doświadczenia. Dzisiaj w naszym urzędzie mamy zatem fajną i kompetentną ekipę na najbliższe 20 lat.

A za pięć lat burmistrz Adam Krupa zejdzie niepokonany z samorządowej sceny…

– …lecz wszystko zależy także od zdrowia.

Czy w tej ostatniej pana kadencji zmieni się sposób zarządzania gminą Głubczyce?

– Nie zmieni się diametralnie, lecz niektóre działania i priorytety zostaną zmodyfikowane. Wszystko dlatego, iż prawdopodobnie będzie to dla mnie najtrudniejsza kadencja. Dotyka nas tragedia demograficzna, która stworzy samorządom ogromne problemy. Oczywiście dotyczy to również polskiej gospodarki i zarazem całego kraju.

Dobrze by było stworzyć przemyślaną politykę migracyjną.

– Przede wszystkim liczę na to, że poczynając od rządu, a kończąc na samorządzie – zaczniemy poważnie podchodzić do problemu migracji, tworząc mądrą przyszłościową strategię, a nie zajmując się doraźnymi działaniami. Taka strategia migracyjna winna powstać, a samorządy powinny się w nią włączyć. Nasze problemy już dzisiaj są widoczne, to się już zaczyna chociażby w naszych żłobkach, za chwilę przejdzie do szkół podstawowych, a później do średnich i jeszcze wyżej. Dzisiaj borykamy się już z ogromnymi problemami ze znalezieniem ludzi do pracy. Spotykam się czasami z pretensjami, że nie ściągamy do nas inwestorów, ale mówiąc szczerze, gdyby na naszym terenie pojawił się duży inwestor, który chciałby utworzyć fabrykę, to byłyby ogromne trudności ze znalezieniem rąk do pracy.

Na Opolszczyźnie niż demograficzny jest szczególnie widoczny…

– Tak, rodzi się bardzo mało dzieci, a szkoły i przedszkola będą świecić pustkami.

Połowa roku coraz bliżej. Jak realizowany jest budżet gminy Głubczyce?

– Nie mamy żadnych zagrożeń budżetowych, także dlatego, że nie robiliśmy budżetu pod wybory samorządowe. Nie było żadnych spektakularnych fajerwerków, a podczas kampanii wyborczej wybroniłem się od niektórych pomysłów. Opracowaliśmy realny budżet, a nie obiecanki cacanki, gruszki na wierzbie i opowieści z mchu i paproci. Najważniejsze, że będzie dobra rada oparta na ludziach doświadczonych, lecz także na młodych i dynamicznych osobach, które – mam nadzieję – wniosą nowe pomysły.

Ilu radnych wprowadził do rady pański komitet wyborczy?

– Mieliśmy koalicję trzech komitetów i mamy 15 radnych – na 21. Zatem mamy większość, lecz nie mam zamiaru lekceważyć opozycyjnych radnych. Trzeba starać się współpracować, a jeśli opozycyjni radni będą mieli dobre pomysły dotyczące rozwoju gminy, to trzeba je także wspierać. W Głubczycach nie będziemy zajmować się wielką polityką. Naszą polityką jest dobro mieszkańców i rozwój gminy. Mamy dobrze gospodarzyć pieniędzmi, bez populizmu, demagogii i partykularnych interesów. Budżet – używając kolokwializmu – idzie normalnym torem, choć mamy problemy z wykonawstwem inwestycji. Związane jest to ze wspomnianym już przeze mnie brakiem rąk do pracy i nie najlepszymi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Nasze dwie duże inwestycje – rewitalizacja Zamku w Grobnikach oraz odbudowa zabytkowego dworca kolejowego w Głubczycach – są z tym programem powiązane, a sposób finansowania tych przedsięwzięć był od początku nietrafiony, co stworzyło wykonawcom inwestycji ogromne problemy.

A działki przy głubczyckiej obwodnicy?

– Szybko znaleźliśmy na nie nabywców i było to miłe zaskoczenie, tym bardziej, że ich ceny znacznie przewyższyły przetargowe wyceny. Uważałem, że te działki wystarczą na kilka lat, a dzisiaj są one w zasadzie wyprzedane i trzeba myśleć o następnych.

Rozmawiał Sławomir Grymin

UWAGA INWESTORZY!!!

Gmina Głubczyce dysponuje atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi zlokalizowanymi nieopodal obwodnicy miasta, które przeznaczone są pod działalność przemysłową i usługową – rzemiosło, usługi publiczne i techniczne, handel, gastronomię, sport i kulturę. Warto podkreślić, że dopuszcza się lokalizację funkcji mieszkaniowej związanej z prowadzoną działalnością usługową, obiekty zaplecza technicznego, garaże, budynki gospodarcze i magazyny. Możliwa jest zabudowa produkcyjno-usługowa przy jednoczesnym zakazie lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie dla życia ludzi, zakładów o zwiększonym ryzyku występowania poważnych awarii, składowisk odpadów, przeładunku i dystrybucji materiałów ropopochodnych.