środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Głubczyce: Budżet największy w historii

Rozmowa z Adamem Krupą, burmistrzem Głubczyc

Jaki był rok 2016 dla głubczyckiego samorządu?

– Oceniam go bardzo dobrze, bowiem realizowaliśmy z powodzeniem ambitny budżet prawie 80-milionowy, dla którego sztandarowe były duże inwestycje. Oczywiście – jak to zwykle bywa – nie wszystko się udało, ale większość inwestycji wykonaliśmy.

Które przedsięwzięcia były najważniejsze?

– Przede wszystkim generalny remont ul. Sudeckiej w Głubczycach oraz pobliskich ulic Karpackiej i Świętokrzyskiej, co pochłonęło około 2 mln zł, a ponadto drugie zadanie drogowe – bardzo oczekiwane przez mieszkańców: remont ulic Mickiewicza, Tuwima i Bończyka. Chcę też podkreślić, że w tym roku wykonaliśmy dużo zadań drobniejszych, które od wielu lat nie były realizowane, bo zawsze było coś ważniejszego. Mogliśmy tak działać, bowiem dysponowaliśmy pewną sumą wolnych środków finansowych. Dlatego mogliśmy zainwestować w plac na naszym boisku sportowym Polonii i przeprowadziliśmy termomodernizację budynku sportowego na stadionie. Poza tym w Szkole Podstawowej nr 1 także wykonaliśmy plac i zrobiliśmy dwa boiska. Nawiasem mówiąc, właśnie w tej szkole się uczyłem. Ponadto mieliśmy wyremontować dwa budynki, choć nie do końca się to udało. Budynków komunalnych mamy kilkanaście, ich stan jest fatalny i co roku zamierzamy choć dwa takie obiekty remontować. Niestety – i to naprawdę mnie zaskoczyło – rynek wykonawców jest bardzo skromny i tak naprawdę nie ma kto robić, co odczuliśmy na własnej skórze, bowiem na przetarg zgłosiła się tylko jedna firma. Grudzień już na karku, a prace nadal trwają. Remontowany jest też nasz urząd – przez warszawską firmę – i ten remont trwa i trwa… Tak samo ślamazarnie wyglądają roboty drogowe, ponieważ w firmach nie ma ludzi do pracy, więc są problemy z wykonawstwem i terminami. Niektóre firmy będą płacić kary, choć na tych karach wcale nam nie zależy. Ale jeśli remonty się ślimaczą, to mieszkańcy się irytują i ja dostaję po głowie. Kiedyś wiecznie był problem z pieniędzmi, teraz jest z wykonawstwem.

Jakim budżetem będą dysponować Głubczyce na rok 2017?

– Będzie lepszy od tegorocznego i największy w historii Głubczyc, jeśli chodzi o dochody i wydatki – projekt budżetu zakłada jego wielkość na 86 mln zł. Będzie w nim kilka dużych zadań infrastrukturalnych, a największe z tych, które będziemy realizować w przyszłym roku, to drugi etap rewitalizacji parku miejskiego – wykonamy ścieżkę pieszo-rowerową przez cały park, a starosta poprowadzi ścieżkę rowerową do Gadzowic, gdzie w tym roku zrobiliśmy chodnik, którym będzie można wyjechać na drogę do Rusina, do Czech. Ponadto w ramach rewitalizacji parku odnowimy staw łabędziowy, zamontujemy nowe oświetlenie i zrobimy nasadzenia zieleni. Najważniejsze, aby park odzyskał dawny blask. Należy mu się, bo to jeden z najpiękniejszych parków w województwie opolskim. Drugie ważne zadanie związane jest z remontem głównego miejskiego ciągu komunikacyjnego – to ulice Sobieskiego i Jana Pawła II aż do skrzyżowania z Garbarską. Zrobimy to dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. A trzecie zadanie to remont al. Śląskiej oraz termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Jak widać, rok 2017 będzie pracowity i nudzić się nie będziemy.

Rozmawiał Sławomir Grymin