niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gloria Artis dla Elżbiety Berendt

Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Elżbieta Berendt w 2013 r. otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019, czyli w roku obchodów 65-lecia Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu uhonorowano ją złotym medalem w kategorii muzealnictwo. Nagrodę wręczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Elżbieta Berendt funkcję kierownika Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu pełni od 1994 roku. Jest także członkiną Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2016–2018 uczestniczyła ponadto w pracach Rady Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Od wielu lat należy do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Specjalizuje się w problematyce sztuki ludowej i tożsamości kulturowej, jest niestrudzoną popularyzatorką problematyki kultury ludowej i jej regionalnego zróżnicowania, w tym zwłaszcza przeobrażeń pojęcia „lokalności”.
Autorka licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz katalogów wystaw. Przygotowała samodzielnie 16 wystaw czasowych, współorganizowała osiem, w tym dwie poza granicami kraju.
Elżbieta Berendt w latach 1995 i 2005 otrzymała Nagrodę Marszałka za dokonania z zakresu muzealnictwa W 2017 r. odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 r. wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Muzeum Etnograficzne zorganizowało pod jej kierunkiem ponad 200 wystaw czasowych, w tym sześć nagrodzonych lub wyróżnionych w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku organizowanym przez MKiDN (m.in. główną nagrodę Sybilla w kategorii wystaw etnograficznych Muzeum otrzymało w latach 2000, 2001 i 2005).
W 1997 r. Muzeum Etnograficzne zostało uhonorowane wyróżnieniem i medalem w VII edycji dorocznego ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, w 2011 r. otrzymało Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla Kultury Ludowej, a w 2018 r. uhonorowano je Laurem Wrocławia.

Na zdjęciu: Elżbiecie Berendt gratuluje dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski

Redakcja „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego” gratuluje Pani Elżbiecie Berendt tego wyjątkowego wyróżnienia.